Στον 12ο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας της προκρίθηκε η ΑΕΚ, την Τετάρτη (12/02), καθώς νίκησε στο κλειστό του Αιγάλεω με 89-71 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και πλέον την Κυριακή (16/02) θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας στο Hράκλειο Κρήτης για τον τίτλο!

Ασφαλώς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πολύ μεγάλη υπεροχή… σε όλους τους τομείς, επί μιας ομάδας που είναι δεύτερη στην Α2, κι είχε αποκλείσει τρεις ομάδες της Basket League στο δρόμο για τα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ όμως, ήταν πολύ σοβαρή, δεν υποτίμησε τον αντίπαλό της και επιβλήθηκε πλήρως στο παρκέ, έχοντας μάλιστα και τη συμπαράσταση πολλών φίλων της!

Ο αγέραστος Βαγγέλης Καράμπουλας πέτυχε τους 9 πρώτους πόντους του Διαγόρα, τον βοήθησε να είναι κοντά στο σκορ 17 λεπτά (28-28) με 15 προσωπικούς πόντους, αλλά μετά η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι… κι εξαφανίστηκε!

Πρώτα με ένα σερί 11-0 για το 39-28 στα 50 δεύτερα για το ημίχρονο, με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να δίνει τα πρώτα δείγματα γραφής του, σε ένα εξαιρετικό ματς από τον πιτσιρικά!

Η ΑΕΚ ήταν πιο ψηλή, πιο δυνατή, πιο γρήγορη, πιο ταλαντούχα και από τη στιγμή που αντιμετώπισε με σοβαρότητα τον αντίπαλό της, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

Ξέφυγε με 70-43 στην τρίτη περίοδο και πλέον το υπόλοιπο του ημιτελικού, έμοιαζε με προπόνηση!

Ο άλλοτε αρχηγός της ΑΕΚ, στα χρόνια πριν από την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, Μιχάλης Πολυτάρχου πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα στη Δ’ περίοδο, για τον Διαγόρα, που άρχισε με επιμέρους σκορ 14-2 (με ένα τρίποντο ακόμα του Κουκά και δύο βολές του Καράμπουλα) σε 57-72.

Η ΑΕΚ θα διεκδικήσει την Κυριακή στα Δύο Αοράκια Ηρακλείου, το 5ο της Κύπελλο, στον τελικό με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας.

Για τον προπονητή της, Ηλία Παπαθεοδώρου, είναι ο δεύτερος συνεχόμενος τελικός καθώς πέρυσι έφτασε έως τον τελικό με τον ΠΑΟΚ!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89

Διαγόρας Δρ. (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13 (2), Κουκάς 6 (2), Καράμπουλας 22 (1), Πολυτάρχου 13 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μαχαίρας 8, Γκιουζέλης 4 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14 (2), Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (2), Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 3, Ρογκαβόπουλος 14 (4), Γιαννόπουλος 7 (1), Σλότερ 6, Γκραντ 5.

Δείτε τη photo gallery του αγώνα:

Έγραψε ιστορία και πέρασε στον τελικό ο Προμηθέας Πάτρας 67-61 το Περιστέρι (pics)