Με τρίποντη-“βόμβα” του Τζόναθαν Τάμπου στα 3” για τη λήξη της παράτασης, το Βέλγιο νίκησε την οικοδέσποινα του Α’ ομίλου του Eurobaskεt 2022, Γεωργία, με 79-76 την Πέμπτη στην Τιφλίδα.

Στα τρία δεύτερα που έμεναν, η γεωργία είχε επίθεση από την πλευρά του καλαθιού του Βελγίου, αφού ο Ηλίας Ζούρος είχε τάιμ άουτ, αλλά ο Σανάτζε αστόχησε στο τρίποντο.

Η Γεωργία ακολουθούσε σε όλο το ματς το Βέλγιο στο σκορ, ίσως λόγω της πίεσης, της ανυπομονησίας που δημιουργούσε η ιστορική συγκυρία να διοργανώνει όμιλο του Ευρωμπάσκετ, κι ενώ η αρένα της Τιφλίδας είχε σχεδόν 10.000 φιλάθλους.

Από τα μισά της τελευταίας περιόδου κι έπειτα όμως, η Γεωργία έφερε στα ίσια το παιχνίδι, με την άνοδο του ΜακΦάντεν  πήρε και προβάδισμα, όμως το Βέλγιο άντεξε στην πίεση.

Στα 3 λεπτά για τα 40′ η Γεωργία προηγήθηκε 67-62, όμως ο Μουέμα ισοφάρισε με 5 προσωπικούς πόντους.

Το Βέλγιο προσπέρασε 70-69 κι ο Μπουρτζανάντζε ισοφάρισε 70-70 στα 55” σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο Τζόναθαν Τάμπου έκανε λάθος φάουλ στα 11” κάτω από τη ρακέτα της Γεωργίας στον Μαμουκελασβίλι, που πήγε στη γραμμή των βολών για το 76-76.

Ο Τάμπου εξιλεώθηκε με το σουτ στα 3” που έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του Τζέρτζια.