Σκόλα

Στον 2ο όμιλο, η Αργεντινή του αγέραστου θρύλου Λουίς Σκόλα, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, αφού επικράτησε σχετικά εύκολα με 94-81 της Νιγηρίας, μια νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στη Β’ φάση από σήμερα (2/9), εφόσον η Ρωσία κερδίσει την Κορέα (15:30).

Φαβορί της αναμέτρησης και του ομίλου ήταν εξαρχής η Αργεντινή των Σκόλα, Καμπάτσο, Λαπροβίτολα, ενώ για την έκπληξη πάλεψε η… άναρχη Νιγηρία του απογοητευτικού Αμινού (3π.), η οποία άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο.

Ο 39χρονος Λουίς Σκόλα (23π., 10ρ.) είναι ακόμα εδώ και συνεχίζει να γράφει ιστορία! Έγινε ο δεύτερος καλύτερος σκόρερ όλων των εποχών στα Παγκόσμια Κύπελλα (611π.), ξεπερνώντας τον Αυστραλό Άντριου Γκέιζ (594π.), ενώ είναι πλέον ο κορυφαίος ριμπάουντερ (+225 ριμπάουντ) από το 1994 και μετά! Στην κορυφή των σκόρερ παραμένει, με διαφορά ασφαλείας, ο θρυλικός Βραζιλιάνος Όσκαρ Σμιντ με 843 πόντους!

Το καλάθι που οδήγησε τον Σκόλα στο Νο2 των σκόρερ:

Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Τζός Οκόγιε:

Οι Αργεντινοί ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους διαφορά (14-26), όμως οι Νιγηριανοί γύρισαν τούμπα το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπέρασαν με +4 (36-32) ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο (43-43), μετά από ένα ξέσπασμα του Ντεκ.

Στην τρίτη περίοδο… μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Σέρχιο Ερνάντες, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (61-74) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, μια διαφορά που συντήρησαν μέχρι το τέλος (81-94).

Νιγηρία-Αργεντινή

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σκόλα (πέτυχε το πρώτο νταμπλ-νταμπλ στη διοργάνωση με 23π., 10ρ.), Γκαρίνο (17π.) και Καμπάτσο (14π., 8ασ.), ενώ για τους απείθαρχους Νιγηριανούς ξεχώρισε μόνο ο Τζος Οκόγιε (18π.).

Τα δεκάλεπτα (Νιγηρία-Αργεντινή): 17-28, 43-43, 61-72, 81-94