Ο τρίτος και καθοριστικός προημιτελικός των playoffs της Basket League μεταξύ ΠΑΟΚΠρομηθέα Πάτρας διεξάγεται το μεσημέρι της Κυριακής (30/4, 15:45) στο PAOK Sports Arena.

O νικητής, παίρνει την πρόκριση στον ημιτελικό γύρο, όπου, σε σειρές best of 5 πλέον, τον περιμένει ο πρώτος της κανονικής περιόδου Ολυμπιακός, ο οποίος έχει αποκλείσει τον Άρη με 2-0 νίκες.

Έχουν προκριθεί στους “4” επίσης, Παναθηναϊκός και Περιστέρι.

ΠΑΟΚ και Προμηθέας Πάτρας μοιράστηκαν τις νίκες στους δύο πρώτους αγώνες της σειράς, όπως συνέβη και στην κανονική περίοδο, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές στις τέσσερις περιπτώσεις.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με μικρότερες διαφορές τον Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη, 78-75 στο πρώτο παιχνίδι των playoffs και 97-92 στην κανονική περίοδο.

Ο Προμηθέας νίκησε στην Πάτρα με 77-63 στα playoffs και 90-69 στην κανονική περίοδο.

Ο αγώνας μεταδίδεται από την ΕΡΤ 3, ενώ διαιτητές,  έχουν οριστεί οι Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Γ. Πουρσανίδης.

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα