Πιο πλήρες σε όλες τις γραμμές το Περιστέρι, επικράτησε του ΠΑΟΚ με 75-68 στην PAOK Sports Arena και τον βύθισε στην τελευταία θέση της EKO Basket League με 5-15, έξι αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος.

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ (15π και το καθοριστικό κλέψιμο στα 25” με το οποίο έκανε το 75-68) με τον Στίβεν Γκρέι (19π.) ήταν μεν τα “πρώτα βιολιά” του Περιστερίου στην οργάνωση και την επίθεση, ωστόσο τη διαφορά στη μάχη των 40 λεπτών στην Πυλαία, την έκαναν οι ψηλοί του Περιστερίου.

Κυρίως ο Γιανίκ Μορέιρα, (10π.-10ριμπ., 3 block) πέρυσι παίκτης του ΠΑΟΚ όπως και ο Χάτσερ, αλλά και οι υπόλοιποι.

allstarbasket.grΟ ΠΑΟΚ δεν είχε παιχνίδι στο χαμηλό ποστ και με 28% στο δίποντο δεν θα μπορούσε να πάρει το ματς από τα 6.75μ..

Ο αγώνας ήταν μια μεγάλη μάχη που είδε ΠΑΟΚ και Περιστέρι να είναι κοντά στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Είναι ενδεικτικό το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου, το 35-35 του ημιχρόνου και το 51-52 της Γ’ περιόδου!

Μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, δε, το προβάδισμα άλλαξε χέρια 9 φορές, παρά το χαμηλό σκορ!

Στο τέλος, όμως, ξεχώρισε η ποιότητα αλλά και πληρότητα του Περιστερίου. Ξέφυγε 60-52 με τον Χάτσερ με 6:50 για τη λήξη, κι όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε με τρίποντα των Μπεστ-Μαργαρίτη σε 63-60, ο Γκρέι με τον Χάτσερ συν την καταλυτική παρουσία του Μορέιρα στην άμυνα, κοντά στο καλάθι της ομάδας του, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου.

allstarbasket.grΟ Σάνον Σόρτερ πέτυχε 20 πόντους για την ομάδα του Κώστα Μέξα, 12 ο Μπράουν, αλλά τους 10 στην α’ περίοδο και 11 ο Μπεστ.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε τελευταίος στη βαθμολογία, ο κόσμος του ξέσπασε σε έντονες αποδοκιμασίες, αν και στις έξι τελευταίες αγωνιστικές υπάχουν αγώνες που μπορεί να κερδίσει και να σώσει την κατηγορία!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

Basket League: Το πρόγραμμα των τεσσάρων τελευταίων της βαθμολογίας μέχρι το τέλος

Ανάσα για τον Άρη, 88-77 τον Ήφαιστο (pics)

Σφραγίδα παραμονής για Λάρισα 95-90 τον Κολοσσό Ρόδου (pics)

“Πάτησε” τον Πανιώνιο με 104-71 το εντυπωσιακό Λαύριο! (pics)