Νίκη-ανάσα για την παραμονή του πέτυχε το Σάββατο (07/03) ο Άρης με 88-77 επί του Ήφαιστου Λήμνου στο Νick Galis Hall.

Με καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου έκανε double score με 42-21, ο Άρης έβαλε γερές βάσεις για μια υπερπολύτιμη νίκη, φτάνοντας επιτέλους στο 6-14, μετά από τρεις σερί ήττες!

Ο Κεν Μπράουν έκανε τη διαφορά στο σκοράρισμα για την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη αφού πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο μέρος και μαζί με τον Ντραγκίσεβιτς, με τη συνδρομή του σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού.

Ντραγκίσεβιτς

Ο Ήφαιστος Λήμνου είχε 7/33 σουτ στο πρώτο ημίχρονο αλλά πέτυχε 31 πόντους στην τρίτη περίοδο, όπου με αιχμή τον Γκίλμπερτ και τον Χαριτόπουλο που πέτυχαν από 10 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, μείωσε στο 63-52!

Ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ εμφανίστηκε στο σημείο που Άρης χρειάστηκε επιπλέον λύσεις, με 16 πόντους συνολικά στο δεύτερι ημίχρονο και οι “κιτρινόμαυροι” αρχίζουν να αποκτούν αυτοπεποίθηση στην τελική ευθεία της σεζόν!

Η ομάδα του Καμπερίδη τελείωσε με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, Φιτζπάτρικ και Μπράουν εγγυήθηκαν το καλό περιφερειακό σουτ αφού  πέτυχαν μαζί τα 10 από τα 12 τρίποντα των γηπεδούχων.

Ο Ήφαιστος πλήρωσε το κακό πρώτο μέρος, Σμιθ και Γκίλμπερτ του έδωσαν 36 πόντους (1πό 18 έκαστος), αλλά ο Έβανς πέτυχε μόλις 2 πόντους (το πρώτο καλάθι του αγώνα!) κι έκτοτε δεν έδωσε λύσεις από το ζωγραφιστό.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

Basket League: Το πρόγραμμα των τεσσάρων τελευταίων της βαθμολογίας μέχρι το τέλος