Ντουράντ

Οι ΗΠΑ επέστρεψαν από το -15 (26-41), νίκησαν άνετα με 97-78 την Αυστραλία και προκρίθηκαν στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τα ξημερώματα του Σαββάτου (7/8, 05:30, ΕΡΤ3) τον νικητή του μεσημεριανού ημιτελικού Γαλλία-Σλοβενία (5/8, 14:00, ΕΡΤ3).

Η Team USA στοχεύει στο τέταρτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο και 16ο συνολικά σε 19 Ολυμπιακούς Αγώνες στους οποίους έχει λάβει μέρος, ενώ οι Αυστραλοί θέλουν να νικήσουν στον μικρό τελικό και να κατακτήσουν το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας τους, αφού έχουν τερματίσει τέσσερις φορές στην τέταρτη θέση!

Οι Boomers είχαν νικήσει τις ΗΠΑ με σκορ 91-83 στις 13 Ιουλίου, σε φιλικό που έλαβε χώρα στο Λας Βέγκας, όμως στον ημιτελικό άντεξαν μόνο για 15 λεπτά…

Η Αυστραλία ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων (26-41), όμως οι Αμερικανοί έτρεξαν ένα επιμέρους 16-4 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (42-45).

Στο πρώτο 20λεπτο οι ΗΠΑ τα περίμεναν όλα από τον Ντουράντ (15π. στο πρώτο ημίχρονο με 7/9 δίποντα και 0/5 τρίποντα) και είχαν μόλις 2/13 τρίποντα, έναντι 7/15 των Αυστραλών, που είχαν τον Ντάντε Έξουμ με 10 πόντους (2/2 βολές, 1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα).

Δείτε μερικά highlights από το πρώτο ημίχρονο:

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι ΗΠΑ έκαναν ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν με 54-45 με δύο καλάθια του Χόλιντεϊ και 8 πόντους του Ντουράντ. Το συνολικό επιμέρους σκορ έφτασε στο 28-4 (το 26-41 έγινε 54-45)!

Η διαφορά έφτασε στο +17 για τις ΗΠΑ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-55 με 32-10 στο 3ο δεκάλεπτο) με τους Μπούκερ, Τέιτουμ και ΛαΒίν.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι ΗΠΑ θα διεκδικήσουν τα ξημερώματα του Σαββάτου το τέταρτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κορυφαίοι από την Team USA ήταν οι Κέβιν Ντουράντ (23π., 9ρ.), Ντέβιν Μπούκερ (20π.), Τζρου Χόλιντεϊ (11π., 8ρ., 8ασ.) και Κρις Μίντλετον (11π.).

Από την πλευρά των Boomers, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Πάτι Μιλς (15π. με 5/14 σουτ, 5ρ., 8ασ.), Ντάντε Έξουμ (14π.) και Τζοκ Λόντεϊλ (11π., 6ρ.).

Στον δεύτερο ημιτελικό, η αήττητη Γαλλία θα αντιμετωπίσει την, επίσης αήττητη, Σλοβενία του τρομερού Λούκα Ντόντσιτς, το μεσημέρι της Πέμπτης (5/8, 14:00, ΕΡΤ3).

Τα δεκάλεπτα με πρώτες τις ΗΠΑ: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78.

Η στατιστική της αναμέτρησης

Δείτε εδώ, με ένα κλικ, φωτογραφίες από τον αγώνα:

Τόκιο 2020: Για την πρόκριση στον τελικό ΗΠΑ-Αυστραλία και Γαλλία-Σλοβενία

Τόκιο 2020: H Αυστραλία διέλυσε 97-59 την Αργεντινή και παίζει ημιτελικό με τις ΗΠΑ (pics)

Τόκιο 2020: Η Γαλλία 84-75 την Ιταλία, παίζει ημιτελικό με τη Σλοβενία (pics&vids)

Τόκιο 2020: Ο Ντουράντ έστειλε στους “4” τις ΗΠΑ, 95-81 την Ισπανία (pics&vids)

Τόκιο 2020: Άνετα στους “4” η Σλοβενία του Ντόντσιτς, 94-70 τη Γερμανία (pics&vid)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα του Τουρνουά Μπάσκετ Ανδρών