Βαλένθια

Η Βαλένθια δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη επί της Μπασκόνια με 83-61, για την 21η αγωνιστική της Liga Endesa.

Για ένα ημίχρονο λοιπόν, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μένει κοντά της. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-18, αλλά η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε από τη δεύτερη περίοδο.

Με τον Νίκολα Κάλινιτς (14 π.) να είναι ο πρώτος σκόρερ και η βασικότερη απειλή της Βαλένθια στην επίθεση, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου πήρε στα χέρια της τα ηνία του σκορ (35-31) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μέσα από την σκληρή τους άμυνα κατάφεραν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +15 (58-43) και όπως γίνεται αντιληπτό, ο αγώνας πήρε μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Βαλένθια τελικά να παίρνει μία εύκολη νίκη με 83-61.

Μόνη πρώτη στη Liga Endesa παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης με 17-1, δεύτερη η Μπαρτσελόνα με 16-3, τρίτη η Τενερίφη (η οποία νίκησε με 85-70 τη Μανρέσα) με 16-4, τέταρτη η Μπασκόνια με 15-5, με τις Μπούργκος και Βαλένθια στην πέμπτη και την έκτη θέση, με 14-6 αμφότερες.

Η Βαλένθια στρέφει την προσοχή της, στους αγώνες της “διαβολοβδομάδας” της Euroleague κόντρα σε Ζαλγκίρις Κάουνας (27/01, 22:00) και Παναθηναϊκό (29/01,  21:00).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-31, 58-43, 83-61