Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα, επικρατώντας της Μπελεντίγιε με 93-86, εκτός έδρας για το πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ είναι σε εξαιρετική περίοδο και το έδειξε σε έναν ακόμα αγώνα, καθώς από την αρχή της αναμέτρησης μπήκε μπροστά στο σκορ και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμά της.

Με τον Έντι (21 π.) και τον Πιέρ (17 π.) να ξεκινούν από νωρίς να φορτώνουν με πόντους το καλάθι των γηπεδούχων, η Φενέρ τελείωσε στο +7 (19-26) την πρώτη περίοδο.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, μιας και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν 31 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (45-57).

Μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε δεν έριξε την απόδοσή της, κάθε άλλο μάλιστα. Πίεσε περισσότερο την αντίπαλό της και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +20 (59-79) και στην τέταρτη περίοδο ακόμα και στο +21 (69-90).

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Κοκόσκοβ χαλάρωσε και έτσι η Μπελεντίγιε βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 86-93.

Πλέον, η Φενέρ στρέφει την προσοσχή της στον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 45-57, 59-79, 86-93