Το Περιστέρι winmasters νίκησε την Τετάρτη (11/12) την τουρκική Γκαζιαντέπ εντός έδρας με 87-79 κι έκανε ένα ακόμα βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Με κορυφαίο τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ο οποίος έκανε double double (17π.-12 ριμπ.) και κυρίως, πέτυχε 9 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, η ελληνική ομάδα έφτασε στο 5-3 ρεκόρ, έπειτα από οκτώ αγωνιστικές και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση του ομίλου της, με τη ρωσική Νίζνι.

Όσο κι αν άρχισε τον αγώνα… ορεξάτο και με μεγάλη ευστοχία, η απουσία έντασης στην άμυνα δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να πάρει μεγαλύτερη διαφορά, τουλάχιστον αυτήν που θα του απέδιδε τόσο καλή επιθετική μέρα!

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος πέτυχε τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους, στο 10άλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε με 30-21 έχοντας χάσει μόλις δύο σουτ, αλλά ποτέ δεν ένιωσε ασφαλές.

Δείτε ένα κόψιμο του Κίνγκσλεϊ Μόουζες, του Περιστερίου, δεύτερου καλύτερου blocker του Basketball Champions League με δύο ανά αγώνα:

Η ομάδα του Νέναντι Μάρκοβιτς μάζεψε τη διαφορά στους 8 στο ημίχρονο (48-40) και μολονότι βρέθηκε στο -18 στις αρχές της τρίτης περιόδου (59-41) μείωσε στο 69-64 του 30:00, κερδίζοντας πολλά φάουλ κι ούσα εύστοχη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (13/15 στη Γ’ περίοδο!)

O Μάικ Μόρισον επέστρεψε με 5 πόντους

Η ηγετική παρουσία του Κίνγκσλεϊ Μόουζες, όμως, δεν έθεσε σε κίνδυνο τη νίκη του Περιστερίου.

Το φόλοου του Μορέιρα στα 35 δεύτερα για το τέλος που έκανε το 85-78, “σφράγισε” την πέμπτη φετινή νίκη του Περιστερίου στον όμιλο του Βasketball Champions League.

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ ήταν δεύτερος σκόρερ του Περιστερίου με 15 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79

”Happy End” στο ταξίδι της ΑΕΚ στη Γαλλία, 79-67 την Ορτέζ και… πρωτιά! (pics & vid)

Ήττα στην Πόλη από Μπεσίκτας για τον ΠΑΟΚ (pics & vid)

Με Φελντέιν η Χάποελ 83-72 την Μπαντίρμα (vids)