Με κορυφαίο τον Τρε ΜακΛιν που πέτυχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα, το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 76-67 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” την Κυριακή (03/01).

Στη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έβγαλε πολύ καλό πρόσωπο, ξεκινώντας από την άμυνα και κατόπιν καλές επιλογές και κυκλοφορία στην επίθεση.

Παρά την απουσία του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ζώης Καράμπελας (5π., 6 ασίστ) έκανε πολύ καλή δουλειά, ειδικά στην τρίτη περίοδο, ο ΜακΛιν ήταν σταθερά ζεστός και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (8π.-7 ριμπ.) έβαλε το χέρι του σε κρίσιμα σημεία.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε δίχως τον Μαργαρίτη, ο Κονατέ έπαιξε με πόνους στον ώμο, ωστόσο έμεινε ανταγωνιστικός για μεγάλο διάστημα.

Άλλωστε προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες, με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του και πάλεψε να αποφύγει την πρώτη του ήττα.

Ο Γκρίφιν πέτυχε 15 πόντους και ο Τσαλμπούρης 9, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Όμως ο ΠΑΟΚ έκανε κακές επιλογές στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε μακρινό σουτ (5/21 τριπ.) και σε μεγάλο μέρος του αγώνα έχανε με διψήφια διαφορά.

Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν οι 13 πόντοι, 74-61, με το Περιστέρι να χτίζει από την τρίτη περίοδο με τους 11 πόντους του ΜακΛιν το προβάδισμά του που είχε φτάσει στο 55-43, πριν πάμε στα 30:00 με 57-50, λόγω της αντίδρασης του Τσαλμπούρη.

Το Περιστέρι είχε 18 ασίστ για 11 λάθη, σε επίδοση ρεκόρ για την ομάδα έπειτα από τις αλλαγές σε τεχνική ηγεσία και παίκτες.

Πέτεγουεϊ και Γκρέι πρόσφεραν από 10 πόντους αν κι ο δεύτερος, είχε τους 8 από την πρώτη κι όλας περίοδο. Άλλους 9 πέτυχε ο Χάροου που είχε και 4 ασίστ.

Λοβ και Τέρνερ είχαν ο καθένας από 3/10 σουτ, σε δείγμα και της καλής άμυνας του Περιστερίου, θετικοί ήταν Κακλαμανάκης (9π.)-Καμπερίδης (8π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

Χατζόπουλος: Στόχος η συγκέντρωση 500.000 ευρώ