Μια Εθνική Ομάδα από… ατσάλι άλωσε το “καυτό” Μεϊντάν στην Τούζλα, καθώς επιβλήθηκε με 70-65 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του EuroBasket 2021. “Clutch” ο Δημήτρης Αγραβάνης και MVP ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, συνεπικουρούμενοι από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Στην πιο δύσκολη έδρα που έχει αγωνιστεί έως σήμερα σε προκριματική φάση, η Ελλάδα άντεξε στην πίεση που δέχθηκε στο φινάλε, όταν επέτρεψε στον αντίπαλο να μπει στο ματς και να φτάσει στο -3 (68-63) από το -16 (59-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έπρεπε να προσαρμοστούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και να βρουν την κατάλληλη χημεία και ισορροπία στην επίθεση. Αμυντικά ήταν δεδομένο ότι το DNA μας λειτουργούσε καταλυτικά στην πορεία.

Ένα τρανό παράδειγμα ο Βαγγέλης Μαργαρίτης που στα 37 του έγινε αρχηγός του συγκροτήματος και στο Μεϊντάν πέτυχε 14 πόντους (7/8 διπ.), μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λάθος σε 26:29, όντας δίκαια ο MVP!

Πλάι του, ο φόργουορντ του Προμηθέα, Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος πήρε ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ νωρίτερα ευστόχησε στο μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς για το 68-61 με 1:19 να υπολείπεται για τη λήξη. Σημείωσε 17 πόντους, σύλλεξε 7 “σκουπίδια”, μοίρασε 1 ασίστ, συνεισφέροντας παντού!

Πολλή και “βρώμικη” δουλειά από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που κλήθηκε να δώσει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας την απόδοσή του σε σχέση με τη Βουλγαρία. Πρόσθεσε 15 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά, με τον Μποχωρίδη να είναι μεν άστοχος, όμως έφτασε τους 8 πόντους, τα 7 ριμπάουντ και τις 5 ασίστ σε 33 λεπτά.

Κλειδιά του σπουδαίου “διπλού” η εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου, το… γκάζι στην τρίτη περίοδο και η ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά. Από το 30′ έως το 37′ είχαμε πετύχει με το… ζόρι 4 πόντους και οι γηπεδούχοι ευθύνονταν, κατά κύριο λόγο, γι’ αυτό.

Μάλιστα, βρήκαν τις λύσεις και έγραψαν ένα επιμέρους σερί 14-4 (57-63), με τους “Λάρυ” και “Άγρα” να βγαίνουν μπροστά για το 68-61 στο 39′. Ο Άτιτς μείωσε στο 68-65 με… τετράποντο, στη συνέχεια αστόχησε για την ισοφάριση σε δύσκολο σουτ και ο Μποχωρίδης πήγε στη γραμμή των βολών για να υπογράψει το τελικό 70-65!

Εκτός της τρομερής ατμόσφαιρας, οι διεθνείς και το τεχνικό τιμ διαχειρίστηκε ώριμα και την απώλεια του Δημήτρη Κατσίβελη που αποχώρησε με βαρύ διάστρεμμα στο 12′.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-40, 43-59, 65-70