Σε Final 4 από το… 1992 επέστρεψε την Τρίτη (4/5) η Αρμάνι Μιλάνο, που νίκησε στο Game 5 την Μπάγερν Μονάχου με 92-89 και με 3-2 νίκες πήρε το εισιτήριο που κυνηγούσε σχεδόν τρεις δεκαετίες!

Βέβαια έπαιξε με τη φωτιά, διότι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα προηγήθηκε με 12 πόντους, 91-79, κι όμως, επέτρεψε στους Βαυαρούς να κάνουν 10-0 για το 91-89 και να έχουν και την επίθεση!

Εκεί όμως μίλησε ο τέσσερις φορές πρωταθλητής Ευρώπης, Κάιλ Χάινς, που θα πάει για ένατη συνεχή φορά σε Final 4 μετά τις δύο με τον Ολυμπιακό και τις έξι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Σταμάτησε τον Μπάλντγουιν στο drive, κέρδισε τζάμπολ και με 1/2 βολές, ο Σιλντς έγραψε το τελικό και λυτρωτικό, 92-89!

Ο Χάινς είχε 12 πόντους με 6/7 προσπάθειες, 7 ριμπάουντ και 2 blocks κι ήταν ο δεύτερος πιο καθοριστικός παίκτης της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

Πρώτος, ήταν ο Σεβόν Σιλντς με ρεκόρ καριέρας, 34 πόντους από 11/12 βολές, 4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα που εξασφάλισε στην Αρμάνι προβάδισμα και ηρεμία για 39 λεπτά!

Διότι οι Ιταλοί έφτασαν έως το +17 (70-53), προηγήθηκαν με διαφορές σε όλον τον αγώνα και μόνο στο τέλος πήγαν να τα γκρεμίσουν όλα με 3 λάθη και την Μπάγερν να κάνει 10-0 με Ρέινολντς και Λούτσιτς για το 91-89, από το 91-79!

Ο Ρέινολντς είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζόνσον 14, κι ο Μπάλντγουιν 17, με σημαντική συνεισφορά στην τελευταία περίοδο!

Η ομάδα του Τρινκιέρι έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση, είναι δεδομένο όμως ότι κέρδισε τις εντυπώσεις σε όλη τη σεζόν αλλά και με τη σειρά που έκανε με την Αρμάνι!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-40, 72-58, 92-89