O Τζοκ Λόντεϊλ

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Αυστραλία προκρίθηκε σε ημιτελικά Παγκοσμίου, αφού νίκησε την Τσεχία με 82-70 στον ημιτελικό της Τετάρτης (11/09) και στον ημιτελικό (παρασκευή 13/09) θα αντιμετωπίσει την Ισπανία!

Οι Αυστραλοί είχαν μπει δύο φορές σε τετράδα Ολυμπιακών Αγώνων (1996, 2000) αλλά ποτέ σε Παγκόσμιο και το κατάφεραν φέτος στην Κίνα.

Λύγισαν με πλουραλισμό και περισσότερη ποιότητα την μαχητική Τσεχία του συγκινητικού Τόμας Σατοράνσκι που έκανε τα πάντα! 13 πόντοι, 13 ασίστ κι 9 ριμπάουντ, που σημαίνει ότι για ένα ριμπάουντ έχασε ένα τρομερό triple double κι ενδεικτικό των πόσων κάνει στο παρκέ ο σούπερ γκαρντ των Τσέχων!

O Τόμας Σατοράνσκι

Ο Πάτι Μιλς (24π. με 6/9 τρίποντα) έβαλε το τρένο στις ράγες στην αρχή (16π. με 4/5 τρίποντα στο ημίχρονο), για ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο πρώτο μισό, κι ο Γκόουλντινγκ (14.) με τον Άντριου Μπόγκουτ (10π.-3 ασίστ στο ξέσπασμα του Γ’), προχώρησαν στο επόμενο βήμα στην τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του Αντρέι Λεμάνις έφυγε με 17 πόντους διαφοράς!

O Πάτι Μιλς

Ήταν η δικαίωση για την επιμονή των Αυστραλών που δεν τα έχασαν όταν παρά τις προσπάθειές τους, αδυνατούσαν να κάνουν έστω και μικρή διαφορά στο πρώτο 20άλεπτο. Αιτία για αυτό ήταν η δημιουργία του Τόμας Σατοράνσκι (7 ασίστ στο πρώτο μισό) με κύριο αποδέκτη τον Πάτρικ Άουντα. Μάλιστα οι Τσέχοι προσπέρασαν 27-28, πριν κάνει 6-0 η Αυστραλία και τελειώσει το ημίχρονο με 33-32.

Δείτε μια από τις ασίστ του Τόμας Σατοράνσκι στο πρώτο ημίχρονο

Μετά από πέντε λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο, το σκορ ήταν 43-43. Κι εκεί άρχισε ένα μεγάλο σερί των Αυστραλών που έφτασε στο 14-0 σε τρία λεπτά, με τον Μπόγκουτ να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του.

O Αντριου Μπόγκουτ

Η διαφορά έφτασε στo +17 για την Αυστραλία, 63-46 που ουσιαστικά τελείωσε εκεί το ματς.

Φυσικά η Τσεχία δεν τα παράτησε. Μείωσε σε μονοψήφια διαφορά, έως και τους 7 πόντους, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο, μέχρι το τελικό 82-70!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70