Ο Κρις Σίνγκλετον έκανε το καλύτερο παιχνίδι της διετίας του στην Εφές και μαζί με τον Κρούνοσλαβ Σίμον την έστειλαν σε δεύτερο συνεχόμενο Final 4 της Euroleague με 3-2 νίκες, μετά το 88-83 το βράδυ της Τρίτης (4/5).

Ο Σίνγκλετον πέτυχε 26 πόντους, τους περισσότερους στα 67 παιχνίδια του με τη φανέλα της Εφές στη διοργάνωση, ενώ ο Σίμον (17π.) πέτυχε το καλάθι του αγώνα, τρίποντο, σε λήξη χρόνου επίθεσης για το 83-80, με 39 δευτερόλεπτα για τη λήξη του καθοριστικού Game 5!

Ο Γιουλ έχασε δύο συνεχόμενα τρίποντα κι η Ρεάλ τον αγώνα και την ευκαιρία της απόλυτης ανατροπής από το 0-2!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, με τον Ταβάρες στη σύνθεσή της, ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του αγώνα (41-36), με μεγαλύτερο rotation από αυτήν του Εργκίν Αταμάν και με άμυνας ζώνης για 40 λεπτά, προσπάθησε να ελέγξει ρυθμό και ριμπάουντ.

Ο Σίνγκλετον όμως ήταν το κλειδί που την ξεξκλείδωσε κι όταν ο Αταμάν αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το βάθος του πάγκου του, η Εφές βρήκε λύσεις κι έφτασε στο +12, 57-45, μετά από 5:31 στην τρίτη περίοδο.

Η Ρεάλ ήταν αποφασισμένη, βρήκε σχεδόν όλη τη βραδιά πολλά και μεγάλα σουτ, πήρε πολλά από αρκετούς παίκτες της, έμεινε ζωντανή και προσπέρασε δύο φορές με ισάριθμα τρίποντα του Λαπροβίτολα (17π.), 71-72 και 73-75 με 4:06 για το τέλος!

Ο Σέιν Λάρκιν που πέτυχε και τους 10 πόντους του στην τελευταία περίοδο έκανε το 78-75 με τρίποντο, ο Αμπάλδε απάντησε για το 78-78 και το ματς πλέον ήταν θρίλερ!

Τη λύση έδωσε ο Σίμον με το τρίποντο για το 83-80, και μετά τα δύο άστοχα τρίποντα του Γιουλ, ο Σίνγκλετον με βολές έκανε το 85-80 στα 14 δευτερόλεπτα.

Ο Σέρχιο Γιουλ (10π. με 2/9) πέτυχε τελικά το τρίποντο αλλά με 9 δέκατα για τη λήξη για το 86-83 κι ο Μίτσιτς (18π.) διαμόρφωσε το τελικό 88-83!

Για δεύτερη φορά, μετά το 2019 η Εφές είναι στο Final 4 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που την είχε νικήσει στον τελευταίο τελικό της Euroleague, το 2019.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83