Την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε στην Ιταλία η επιβλητική ΑΕΚ που επικράτησε με 84-73 της Ρέτζιο Εμίλια για τη 2η αγωνιστική.

Μετά την ήττα της με 91-88 από την Καρσίγιακα στην Τουρκία, η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στη δεύτερη εκτός έδρας αναμέτρηση για το Basketball Champions League και πανηγύρισε τη νίκη μέσα στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια.

Η ιταλική ομάδα είχε νικήσει στη Βόννη με 88-84 στην πρεμιέρα των ομίλων του BCL, όμως δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Αλεξάντερ Μάντσεν (17π., 7ασ.), Ακίλ Μίτσελ (12π., 9ρ., 3ασ.), Κάμερον ΜακΓκρίφ (12π., 5ρ.) και Τιμ Φρέιζερ (10π., 5ρ., 6ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Μενέτι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μικέλε Βιτάλι και ηττήθηκε με κατεβασμένα χέρια, παρά τις προσπάθειες και το νταμπλ-νταμπλ του πολύπειρου Αντρέα Τσιντσιαρίνι (16π., 11ασ.).

Μετά από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (19-18), η ΑΕΚ ήταν σοβαρή και πειθαρχημένη και στις δύο άκρες του παρκέ στη δεύτερη περίοδο και πήρε διαφορά που έφτασε μέχρι τους 15 πόντους (36-51), στο τέλος του ημιχρόνου.

Η επιθετική λειτουργία της ομάδας του Καντζούρη ήταν εξαιρετική με τον Αλεξάντερ Μάντσεν να έχει ήδη 16 πόντους με 5/6 δίποντα και 6/6 βολές!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά να φτάνει τους 19 πόντους στο 30′ (48-67) και να ξεπερνάει τους 20 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετατρέποντας τον αγώνα σε… περίπατο για την “Ένωση“.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 73-84.

Στον άλλο αγώνα του Β’ ομίλου που έγινε σήμερα στη Βόννη, η Τέλεκομ Μπον νίκησε με 83-71 την Καρσίγιακα, έτσι και οι τέσσερις ομάδες έχουν ρεκόρ 1-1!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84