Στα διδάγματα που αποκομίζει ο Προμηθέας Πάτρας από τη νέα του ευρωπαϊκή περιπέτεια, αυτή τη φορά στο Eurocup, στάθηκε ο προπονητής του, Μάκης Γιατράς, έπειτα από τον αγώνα με τη Μονακό, όπου οι Γάλλοι νίκησαν με 77-74.

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, δεν έκρυψε ότι η ομάδα του ακόμα μαθαίνει, ενώ σχολίασε και την ευρεία νίκη που είχε πετύχει στην πρεμιέρα επί της Μακάμπι, στο Ισραήλ.

“Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην Μονακό. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, αληθινά ανταγωνιστικό. Οι βολές ήταν κρίσιμες σ’ αυτό τον αγώνα. Η Μονακό έκανε καλή δουλειά, αλλά κι εμείς ήμασταν ανταγωνιστικοί.

Σiγουρα στο 7DAYS EuroCup το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και ανταγωνιστικό, αλλά τα παιχνίδια δεν παίζονται, ούτε κερδίζονται από τα μπάτζετ, οι παίκτες παίζουν και κερδίζουν τα παιχνίδια.

Θα συνεχίσουμε να παίζουμε και να προσπαθούμε και στο τέλος της χρονιάς θα κάνουμε τους λογαριασμούς και θα δούμε το τελικό αποτέλεσμα”.

Σε ερώτηση για το εάν ο Προμηθέας Πάτρας ανεβαίνει επίπεδο, ο Μάκης Γιατράς ήταν ειλικρινέστατος κι εξήγησε ότι η ομάδα του, έχει πολλά να μάθει ακόμα:

“Βλέπετε τις ομάδες της διοργάνωσης. Υπάρχει υψηλό επίπεδο. Ο Προμηθέας θέλει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο. Σίγουρα έχουμε να μάθουμε πολλά πράγματα. Δεν μας ξεγελάει το παιχνίδι με τη Ρισόν”.

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς

Ο προπονητής της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς, είπε έπειτα από τον αγώνα του “Δ.Τόφαλος” στην Πάτρα:

“Συγχαρητήρια και στις δύο  ομάδες. Νομίζω πως ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για να το παρακολουθήσει κανείς.

Ήξερα πως δεν θα ήταν εύκολα εδώ. Ήξερα, πως με αυτή την ομάδα και τον τρόπο που παίζει, θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι κι αυτή είναι μια σπουδαία νίκη για μας.

Ελέγξαμε καλά το παιχνίδι αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η επίθεσή μας ήταν λίγο άναρχη.

Πάντως, συνεχίσαμε να κάνουμε καλή δουλειά στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο και κρατήσαμε τον αντίπαλό μας στους 74 πόντους, που είναι πολύ σημαντικό”.

Eurocup: Νέο ρεσιτάλ Ζακ Όγκουστ με τη Γαλατάσαραϊ (vid &pics)

Eurocup: Ανατροπή με Σμιθ-Καϊμακόγλου η Ούνικς