Με 9/32 τρίποντα και 15/26 βολές δεν κερδίζεις αγώνα, ωστόσο ο Προμηθέας ήθελε ένα σουτ ακόμα για να στείλει, έστω το ματς στην παράταση! Το σουτ του Λίποβι δεν βρήκε στόχο στο φινάλε και η Μονακό νίκησε με 77-74 στην Πάτρα.

Το βράδυ της Τετάρτης (09/10) στο “Δ. Τόφαλος” της Πάτρας για τη 2η αγωνιστική του Eurocup η ελληνική ομάδα ήταν πολύ άστοχη, αλλά κατόρθωσε να μείνει στο παιχνίδι, να επιστρέψει από μεγάλες διαφορές, ακόμα και 18 πόντων!

Μια άμυνα, ένα σουτ ακόμα, ίσως να της έδιναν κάτι παραπάνω, αλλά η Μονακό άξιζε τη νίκη, με βάση την εικόνα της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ίσως να είναι και λίγο νωρίς ακόμα, αναζητώντας τη χημεία, ειδικά μεταξύ των ποιοτικών ξένων που έχει πάρει, καθώς έδειξε δυνατότητες, της έλειπε όμως το “δέσιμο”.

Μακριά από τη συνήθη εικόνα του, ο Προμηθέας Πάτρας έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, και βρέθηκε έως και με 18 πόντους πίσω στο σκορ!

Από το 12-18 με οκτώ πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη πήγε με 14-22 στο δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει με 16-34 έπειτα από 16 λεπτά αγώνα.

Σε αντίθεση με τον πρώτο του αγώνα στο Ισραήλ, ήταν απίστευτα άστοχος από τα 6.75μ.(1/11 στο α’ δεκάλεπτο), πέταξε στα σκουπίδια τις πρώτες έξι από τις επτά βολές που εκτέλεσε και δεν επέμεινε όπως έπρεπε σε παιχνίδι μέσα στη ρακέτα.

Δείτε το πρώτο καλάθι του Προμηθέα Πάτρας από συνεργασία του Λάνγκστον Χολ με τον Οκτάβιους Έλις

Μόνο στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, που είχε 3/3 τρίποντα (τα δύο του Λίποβι) θυμήθηκε τον καλό του εαυτό, αλλά μείωσε στους δέκα με τη λήξη, 32-42, έχοντας βελτιώσει κάπως τόσο τα ποσοστά, όσο και την άμυνά του.

Παίζοντας λίγο περισσότερο με τον σταθερό κι αλάνθαστο Οκτάβιους Έλις, αλλά και την αφύπνιση του Ρόμπερτ Λόουρι και Κρις Μπαμπ, οι οποίοι ήταν άποντοι στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο.

Μείωσε στο 48-52 (από 39-52) μετά από 6:32 αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο κι έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα παρά την καλή βραδιά του Ντίλαν Ένις που είχε φτάσει στους 17 πόντους από το Γ’ δεκάλεπτο.

Όμως ο Άντονι Κλέμονς στέρησε, με πέντε συνεχόμενους πόντους του, όσα είχε κερδίσει ο Προμηθέας στο τέλος, κάνοντας το 59-50 για τους Γάλλους.

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε άλλες δύο φορές μέχρι το τέλος του αγώνα. Πρώτα στο 58-61 με 7:42, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ του Αγραβάνη, έφτιαξε “μομέντουμ” για τους Γάλλους που ξέφυγαν 70-59 με 4:22 για τη λήξη. Ο Λεωνίδας Κασελάκης πέτυχε επτά από τους 9 πόντους του στην επόμενη επιστροφή του Προμηθέα, που μείωσε 68-70 και 70-72 με ένα λεπτό πλέον για τη λήξη.

Ο Κλέμονς όμως, αποδείχθηκε κλειδί για τη Μονακό. Πρώτα έκλεψε την πάσα του Χολ στον Κασελάκη στο 70-74 και κατόπιν είχε 3/6 βολές στα τρία ζευγάρια που κέρδισε, με το τελευταίο στα 3 δεύτερα.

Η δεύτερη χαμένη βολή του Κλέμονς, βρήκε τη μπάλα στα χέρια του Λίποβι που την πέταξε σχεδόν από το κέντρο αλλά πέρασε πάνω από το ταμπλό.

Η Μονακό νίκησε με 77-74, το άξιζε ελαφρώς περισσότερο, όμως ο ανανεωμένος Προμηθέας, έδειξε χαρακτήρα, κι όταν βρει τη χημεία του στη διάρκεια της σεζόν, αναμένεται να είναι ακόμα πιο πρωταγωνιστικός!

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77