Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο Eurocup, πέτυχε η Βίρτους με 96-77 επί της Μακάμπι Ρισόν στην Μπολόνια, ενώ η Ανδόρα νίκησε με 97-78 τη γερμανική Ουλμ στην Ισπανία, για τον όμιλο του Προμηθέα Πάτρας στο Eurocup.

Έπειτα από την πρώτη του εμφάνιση στο ιταλικό πρωτάθλημα, ο Μίλος Τεόντοσιτς, η μεγαλύτερη μεταγραφή στο φετινό Eurocup, έκανε το ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Η Βίρτους ζορίστηκε στο πρώτο μισό από τους Ισραηλινούς (45-40), οι οποίοι μάλιστα προηγήθηκαν με 52-50 έπειτα από τρία λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο αλλά η ποιότητα και το βάθος στον πάγκο της έκαναν τη διαφορά.

Ο Στέφαν Μάρκοβιτς (15π.) οδήγησε τον “καταιγισμό” τριπόντων με τρία προσωπικά, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε επιμέρους σκορ 31-7 μέχρι τη λήξη της περιόδου και όλα τελείωσαν.

Ο Τεόντοσιτς είχε 11 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των Ιταλών ήταν ο Φρανκ Γκέινς με 21.

Ο Τζιαμπάολο Ρίτσι έκανε double double (11π.-10 ριμπ.) για τη Βίρτους.

Πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι Ρισόν ήταν οι Άλεξ Χάμιλτον (18π.), Τζόρνταν Σουίνγκ (17π.)

Στην Ανδόρρα, η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τοντόροβιτς 15, Γέλινεκ 12, Γιόβετ 11 (φωτό), Πέρεζ, Γουόκερ, Σένγκλιν από 10) για να νικήσει την Ουλμ με 97-78.

Οι Ισπανοί έκαναν επιμέρους σκορ 30-15 στη Β’ περίοδο και 25-15 στη Γ’, για να πάρουν τη μεγάλη διαφορά (76-53 στο 30:00) και να φτάσουν άνετα στην πρώτη τους νίκη.

Ήταν η δεύτερη ήττα της Ουλμ στη διοργάνωση σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ντέρεκ Γουίλις είχε 22 πόντους (με 4/6 τρίποντα) για την Ουλμ και 15 ο Τάιλερ Χάρβεϊ.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Eurocup και οι βαθμολογίες.