Στην τελευταία θέση του ομίλου του στο EuroCup παρέμεινε ο Προμηθέας Πάτρας που ηττήθηκε την Τετάρτη (26/01) από την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία με 81-62.

Η κατάρρευσή του στην τρίτη περίοδο, με τη δυσκολία του να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο (μόλις 24π.), του στοίχισαν την 8η ήττα σε δέκα αγώνες στη διοργάνωση, μολονότι έκανε έκανε καλό πρώτο μισό κι άφησε υποσχέσεις.

Δεν είναι τυχαίο πώς έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στο EuroCup, μετά τη Σλασκ Βρότσλαβ, σε δείγμα της αδυναμίας του να είναι ανταγωνιστικός για ένα ολόκληρο 40άλεπτο, απέναντι σε μια από τις καλές ομάδες του ομίλου του.

Τελείωσε τον αγώνα με 3/20 τρίποντα, έκανε 10 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έδειξε τα στοιχεία που απαιτούνται για να σταθεί σε αυτό το επίπεδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με αμυντικό προσανατολισμό και συνέπεια, ο Προμηθέας Πάτρας κράτησε χαμηλά το ρυθμό του αγώνα από την αρχή του.

Καλές επιστροφές, προσήλωση στην άμυνα, δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να “ανοίξουν” το γήπεδο και για αυτό η πρώτη περίοδος ήταν πολύ “φτωχή”, παραγωγικά, με σκορ 14-12.

Η ελληνική ομάδα πέρναγε την μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα, Χαντ και Γκραντ έκαναν καλή δουλειά και έλεγχε τον αγώνα.

Με την έκρηξη του Κέντρικ Ρέι στη β΄περίοδο, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα από τα μισά και το διατήρησε στο ημίχρονο με 38-36.

Δείτε μια ωραία φάση του Προμηθέα Πάτρας, με τον Κέντρικ Ρέι, στο δεύτερο δεκάλεπτο:

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Πατρινούς, με το rotation να μη βγαίνει και στις δύο πλευρές του γηπέδου και την Γκραν Κανάρια να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι.

Οι Ισπανοί, όχι απλά πήραν για τα καλά το προβάδισμα, αλλά έφυγαν και με δέκα πόντους στα 3:08 για τα 30′ με 52-42. Μια διαφορά που είναι δύσκολα ανατρέψιμη σε αγώνα με τέτοια χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση.

Στα 2:13 η ομάδα του Πορφίριο Φίσακ έφτασε στο +12, 54-42 με τον Προμηθέα να έχει μπλοκάρει επιθετικά, με μόλις 4 πόντους σε οκτώ λεπτά.

Κρέιμερ, Καλίφα Ντιόπ κι ο Ντίλαν Ένις ολοκλήρωσαν ένα πολύ καλό δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, με 24-7 επιμέρους σκορ!

Διάστημα στο οποίο η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε 2/11 σουτ, και 7 λάθη στην επίθεση.

Οι αδυναμίες στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου δεν διορθώθηκαν από την ελληνική ομάδα που αποδέχτηκε τη μοίρα της, μολονότι, κατέβαλε προσπάθεια.

Κακή κυκλοφορία, αργές αποφάσεις, απουσία οργάνωσης στο επιθετικό κομμάτι, ήταν τα στοιχεία που δεν της επέτρεπαν να μπει πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα.

Πάλι ο Ένις, έστειλε με τρίποντο τη διαφορά στο +15 για την Γκραν Κανάρια, 71-56, με 3:49 για το τέλος.

Επιστροφή δεν υπήρχε πλέον στον ορίζοντα, κι ο Προμηθέας βρέθηκε στο -21, 79-58 στο τελευταίο λεπτό, χάνοντας τελικά με 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62

EuroCup 2021/22: Αποτελέσματα, πρόγραμμα και βαθμολογίες

EuroCup: Εύκολα η πρωτοπόρος Μπανταλόνα, νίκες για Ανδόρα και Μπουρζ (vids)

EuroCup: Η Λοκομοτίβ Κουμπάν 90-62 τη Λιετκαμπέλις του Π. Καλαϊτζάκη

EuroCup: Ήττες για Παρτιζάν, Βίρτους σε Τουρκία-Γερμανία