Χάμπουργκ-Μπανταλόνα EuroCup

Θετικά συνέχισαν στο EuroCup οι Μπανταλόνα, Ανδόρα και Μπουρζ, αφού νίκησαν τις Χάμπουργκ Τάουερς, Τρέντο και Τσεντεβίτα Ολίμπια αντίστοιχα.

Χάμπουργκ Τάουερς-Μπανταλόνα 75-92

Η 11η αγωνιστική της διοργάνωσης δεν άρχισε καλά για την Μπανταλόνα, αφού οι Χάμπουργκ Τάουερς μετέτρεψαν το 16-12 σε 24-12.

Τότε, όμως, ήρθε η αφύπνιση για τη φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία κατέγραψε επιμέρους 28-14, ενώ το 40-40 έγινε 56-66 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τρεις φορές στο -5, ποτέ όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής την Μπανταλόνα, που “τρέχει” 5×5 στη διοργάνωση (9/11 συνολικά) και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του Group Α με ρεκόρ 9-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-37, 56-66, 75-92

Tα highlights του αγώνα:

Τρέντο-Ανδόρα 71-82

Τρέντο-Ανδόρα Eurocup

Εύκολα ξεπέρασε η Ανδόρα το εμπόδιο της ουραγού του Group Α Τρέντο, επικρατώντας 82-71 στην “BLM Group Arena”.

Η έκτη νίκη σε 10 ματς για την ομάδα του Νταβίντ Εουντάλ ήρθε από την… τρίτη περίοδο, όταν το 31-41 μετατράπηκε σε 40-65.

Η Τρέντο πλησίασε μέχρι το -12 στα 04:14 πριν από τη λήξη και το -9 στα 57”, αλλά ήταν φανερό ότι η Ανδόρα είχε αφήσει το γκάζι.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 31-41, 50-65, 71-82

Μπουρζ-Τσεντεβίτα Ολίμπια 76-69

Μπουτζ-Τσεντεβίτα EuroCup

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να αναρριχηθεί ψηλότερα πέτυχε η Μπουρζ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Τσεντεβίτα Ολίμπια με 76-69.

Η γαλλική ομάδα ανέβηκε στο 4-7 του Group B, ενώ η σλοβενική υποχώρησε στο 3-7, πάνω μόνο από τον Προμηθέα Πάτρας.

Το ματς επεφύλασσε το εξής τρομερό στατιστικό: Η Τσεντεβίτα Ολίμπια έβαλε 5 πόντους μέχρι τα 06:09 της β’ περιόδου και ξανασκόραρε στα 09:30 του γ’ δεκαλέπτου! Δηλαδή κοντά στα 7 λεπτά χωρίς πόντο!

Επανήλθε πάντως παρά το τρομακτικό 17-5 της β’ περιόδου και στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε στους 2 πόντους, αλλά στο φινάλε δεν άντεξε.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-25, 59-52, 76-69