Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε την Πέμπτη (29/10) η Φενέρμπαχτσε με 75-65 επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ!

Με κορυφαίο τον Μπόμπι Ντίξον που πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα και 50% στο τρίποντο, η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ έφτασε στο 3-3 αφήνοντας στο 2-4 τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Οι παίκτες του Έλληνα προπονητή της Μακάμπι, δεν έδειξαν υπομονή στο παιχνίδι τους, αναλώθηκαν σε σωρεία τριπόντων, κι… έχτισαν ένα ακόμα κλειστό, δίπλα στο Γιαντ Ελιάου, αφού είχαν 5/26 τρίποντα, εκ των οποίων 2/13 στην τελευταία περίοδο!

Πρώτος όλων ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 0/7 τρίποντα, έξι μέρες έπειτα από τα 8/13 που είχε στην εκτός έδρας νίκη επί της Χίμκι!

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν

Παρά το κακό της ποσοστό, έως το 30:00, η Μακάμπι μπορούσε να χτυπήσει το ματς εάν στην τελευταία περίοδο δεν έβγαζε άγχος και ανυπομονησία.

Άλλωστε κι η Φενέρμπαχτσε έχασε τα τρία της τελευταία σουτ από τα 6.75μ., και πήρε τη νίκη περισσότερο από το χαρακτήρα που δεν έδειξε η Μακάμπι!

Ο Τζάρελ Έντι (11π.) είχε 3/3 για την τουρκική ομάδα η οποία παγίωσε το προβάδισμά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 13 πόντους.

Για τη Μακάμπι, 23 πόντους πέτυχε με 2/8 τρίποντα ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ενώ ο Άντε Ζίζιτς είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-35, 54-56, 65-75