Ισπανία

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, η Ισπανία πέρασε το εμπόδιο του Ιράν (73-65) και έκανε το 3-0 στον Γ’ όμιλο και προκρίνεται έτσι πρώτη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από την αρχή του αγώνα το Ιράν έδειχνε ότι δεν έχει μπει στο παρκέ με την ιδέα ότι έχει ήδη αποκλειστεί και έτσι πίεσε πάρα πολύ τους Ισπανούς και προηγήθηκε με 0-7 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η συνέχεια είχε την ίδια εικόνα, με το Ιράν να συνεχίζει να αιφνιδιάζει την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο και τελικά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (18-21).

Στη δεύτερη περίοδο η Ισπανία κάπως… ξύπνησε και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της -3 σε +2 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (33-31).

Στην επανάληψη οι Ιρανοί έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με εννέα πόντους (52-43) έκαναν ένα σερί 10-0 για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο 52-53.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο η Ισπανία πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά το Ιράν δεν έδειξε να τα παρατά και συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου.

Ωστόσο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα η ομάδα του Μεχράν Σχαχιντάμπ σημείωσε μόλις δύο πόντους και έτσι το 63-63, η Ισπανία το μετέτρεψε σε 73-65 και πήρες το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Χουάντσο Χερνανγκόμεζ και Βίκτορ Κλαβέρ με 11 έκαστος.

Για το Ιράν, ο Χαμέντ Χαντάντι είχε 10 πόντους-15 ριμπάουντ, έξι ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζαμσχινττζαφαραμπάντι με 15 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Ροσταμπούρ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-31, 52-53, 73-65