Μπορεί να πιέστηκε σ’ όλη την τέταρτη περίοδο, όμως η Αργεντινή πήρε τη νίκη με 69-61 επί της Ρωσίας, η οποία πάλεψε για την πρωτιά. Το 3-0 της ”Αλμπισελέστε” την οδηγεί απέναντι στη Βενεζουέλα, αρχικά, και έπειτα στην Πολωνία. Το ανάποδο πρόγραμμα θα έχει η ”Αρκούδα” στη Β’ φάση των ”16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς έκανε την αντεπίθεση της στα τελευταία δέκα λεπτά, παρ’ότι στο 28′ ο Φακούντο Καμπάτσο με τρίποντο σημείωσε τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, +13 (53-40). Τελικά, η εμπειρία και οι προσωπικότητες μίλησαν, ώστε να έρθει το τελικό 69-61 και η πρωτιά στο Β’ όμιλο.

Οι Ρώσοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σέρχιο Ερνάντες έστειλε το πρώτο μήνυμα ότι εκείνη θα είναι το αφεντικό. Μάλιστα, οι ”διψήφιες” διαφορές του τρίτου μέρους έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε επιστροφή, όμως ο Σόπιν και ο Ζούμπκοφ έβαλαν ”φωτιά”, όσο μπορούσαν όμως, στην αναμέτρηση.