Ο Κόρεϊ Γουέμπστερ

Ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στους “16” έμεινε η Νέα Ζηλανδία που νίκησε το Μαυροβούνιο με 93-83 την Τρίτη (03/09) στη 2η αγωνιστική του ΣΤ’ ομίλου και πλέον περιμένει τον αγώνα με την Εθνική μας την Πέμπτη (05/09, 15:00).

Με όπλο το τρίποντο (11/25) και κυρίως τον Κόρεϊ Γουέμπστερ (25π.), και εξαιρετικό τον Άιζακ Φότου (20π.) η ομάδα του Πολ Χενάρε δεν τα έχασε στην αντεπίθεση του Μαυροβουνίου στην τρίτη περίοδο, βρήκε τον τρόπο και τις λύσεις να φύγει πάλι με διψήφια διαφορά κι έφτασε στην τελική επικράτηση.

Το Μαυροβούνιο, πρέπει να περιμένει τον αγώνα Ελλάδας-Βραζιλίας για να δει εάν έχει τύχη στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Βραζιλία, επιθυμώντας φυσικά, νίκη της Εθνικής μας.

Ο αγώνας:

Με τον Κόρεϊ Γουέμπστερ να την οδηγεί και να δίνει το ρυθμό από τα 6.75μ. η Νέα Ζηλανδία είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Άρχισε με 5/5 τρίποντα (19-19 μετά από 5:52) με τα 3/3 να ‘ναι του Κόρεϊ Γουέμπστερ, προηγήθηκε 31-26 στο δεκάλεπτο (με 6/7), έφτασε στα 7/8 με τον Ρομπ Λο (2/2) στο 15:01 (43-36) και διατήρησε το προβάδισμα.

Ο προπονητής του Μαυροβουνίου, Ζβέζνταν Μίτροβιτς

Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς (14π. στο πρώτο μέρος) κράτησε το Μαυροβούνιο κοντά στο σκορ, σε ένα ημίχρονο όπου ο Νίκολα Βούτσεβιτς πήρε λίγες προσπάθειες (4π.) ενώ με 30 δεύτερα, αποβλήθηκε ο προπονητής του, Ζβέζνταν Μίτροβιτς!

Ο Μαυροβούνιος coach δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αναγκάστηκε να δει τον υπόλοιπο αγώνα από τα αποδυτήρια!

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ανέλαβαν δράση στην τρίτη περίοδο, όπου όλη η ομάδα του Μαυροβουνίου ανέβασε την έντασή της ειδικά στην άμυνα. Συνετέλεσε σε αυτό και η τρίτη τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος τους, που προκάλεσε οργή στους Μαυροβούνιους για την ευαισθησία των διαιτητών.

Η οργή μεταφράστηκε σε πάθος στην άμυνα και ήταν αποτελεσματική, διότι οι Νεοζηλανδοί δεν βρήκαν τρίποντο στην τρίτη περίοδο και η διαφορά από τους 11 (48-59) έπεσε στον πόντο 65-66 στο δεκάλεπτο!

Μάλιστα μετά από 30 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο ο Πόποβιτς έδωσε προβάδισμα με 67-66 στο Μαυροβούνιο!

Όμως εκεί εμφανίστηκε και πάλι, το μεγάλο όπλο των Νεοζηλανδών, το μακρινό σουτ.

Δύο τρίποντα του Κόρεϊ Γουέμπστερ και ένα του Μίλνερ, συνέθεσαν 9-0 σερί για τη Νέα Ζηλανδία που ξέφυγε 75-67 κι έφτασε πάλι σε διψήφιο αριθμό διαφοράς, την ώρα που οι Μαυροβούνιοι δέχονταν τέταρτη τεχνική ποινή για νέα διαμαρτυρία με έντονο ύφος (Μίλκο Μπιέλιτσα) προς τους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 44-53, 65-66, 83-93

Πριν από τον αγώνα, οι Μαυροβούνιοι φίλαθλοι αποδοκίμασαν τη Χάκα των Νεοζηλανδών παικτών, με αποτέλεσμα να αποδοκιμαστούν από τους υπόλοιπους φιλάθλους!