Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ και ο Μπλέικ Σιλμπ πέτυχαν από 22 πόντους και η Τσεχία νίκησε με 89-76 την Ιαπωνία στον Ε’ όμιλο, που διασταυρώνεεται με αυτό της Εθνικής μας στη Β’ φάση.

Από την έναρξη του παιχνιδιού η Ιαπωνία έδωσε την εντύπωση ότι θα κοντράρει την Τσεχία, καθώς το πρώτο αμφίρροπο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 18-18 και την ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ να ψάχνει απαντήσει στην πολύ καλή παρουσία των Ιαπώνων.

Στη συνέχεια οι Τσέχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην ομολογουμένως πολύ καλή εικόνα της Ιαπωνίας και τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά τους στους 10 πόντους (29-39).

Βέβαια, οι Ασιάτες, με μπροστάρη τον Ρούι Χατσιμούρα μπήκαν και πάλι στη διεκδίκηση της αναμέτρησης και μείωσαν στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου σε 40-45.

Στην επανάληψη η Τσεχία πήρε την απόφαση να… τελειώνει μία και καλή με την υπόθεση νίκη και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γιάρομιρ Μπόχατσικ (22 π.) ανέβασε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της το +13 (47-60).

Η Ιαπωνία μείωσε εκ νέου τη διαφορά και την πήγε κάτω από τους 10 πόντους, στη λήξη της τρίτης περιόδου και η ελπίδα για την κατάκτηση της νίκης έμεινε ζωντανή.

Η Τσεχία ανέβασε γρήγορα την υπέρ της διαφορά στο +14 (55-69) και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να πραγματοποιήσει μία σπουδαία νίκη.

Η τέταρτη περίοδος ήθελε την Τσεχία να μην πατάει φρένο και να ανεβάζει όλο και περισσότερο τη διαφορά και τελικά να παίρνει τη νίκη σχετικά εύκολα με 13 πόντους (76-89).

Πλέον οι Τσέχοι θα παίξουν την πρόκριση στον τελευταίο αγώνα της Α’ φάσης με την Τουρκία, η οποία αργότερα σήμερα, παίζει με τις ΗΠΑ!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89