Ο Νίκος Ζήσης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ισπανικού ντέρμπι του H’ ομίλου στο Top-16 του EuroCup, όπου η Μπανταλόνα επέστρεψε από το -16 για να νικήσει την Ανδόρρα με 90-87 το βράδυ της Τετάρτης (08/01).

Ο πολύπειρος Έλληνας γκαρντ ήταν πρώτος σκόρερ της Μπανταλόνα με 19 πόντους σε 23:28 συμμετοχής. Ο Νίκος Ζήσης είχε 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, ενώ έδωσε 4 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ και έβγαλε 18 αξιολόγηση.

Αποβλήθηκε όμως με 5 φάουλ στα 23 δεύτερα για τη λήξη, αμέσως μετά το πρώτο προσπέρασμα της ομάδας του στο σκορ, σε όλο το βράδυ με 87-84!

Η Ανδόρρα προηγήθηκε μέσα στην Μπανταλόνα με 32-16 στο δεκάλεπτο, 48-36 στο ημίχρονο, 64-58 στο 30:00 και 81-74 με 3:33 για τη λήξη!

Όμως οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν ποτέ την προσπάθεια και ο Ζήσης με τον Άλεν Όμιτς γύρισαν το ματς!

Ο Σλοβένος σέντερ είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κόνορ με τρίποντο έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Μπανταλόνα με 87-84 και ο Χαρανγκόντι (16π.) με 2 βολές στα 6 δευτερόλεπτα για τη λήξη έγραψε το τελικό 90-87.

Ο Νάτσο Γιοβέτ αστόχησε σε τρίποντο για την Ανδόρρα στη λήξη!

Ο Ντέιβιντ Γουόκερ ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 26 πόντους.

08/01, 21:45 Μπανταλόνα-Ανδόρρα 90-87

EuroCup: Με 16.000 κόσμο η Παρτιζάν “έλιωσε” 99-81 τη Βίρτους, νίκες για Όγκαστ-Όλντενμπουργκ!

EuroCup: “Διπλό” της Ούνικς στο Βίλνιους με θετικό Καϊμακόγλου

Eurocup: Με Λάνγκστον Χολ οι κορυφαίοι της Α’ φάσης (πίνακες)

EUROCUP: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20