Με κορυφαίο τον Νίκο Ζήση που στα 37 του, κάνει… για πλάκα τη διαφορά στο ελληνικό πρωτάθλημα, η ΑΕΚ νίκησε στο Περιστέρι με 77-73 την τοπική ομάδα το Σάββατο κι “έδεσε” τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο.

Στη 17η αγωνιστική της EKO Basket League, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε τη 12 συνεχόμενη νίκη της!

Με το μυαλό του Ζήση που έμεινε 34:08 στο παρκέ, κλειδί την καλή της άμυνα στα ατού του Περιστερίου και αποφασιστική συμβολή του Χρυσικόπουλου και του Γιάνκοβιτς στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την υπεροχή της και πήρε τη ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα της στον Α’ γύρο με 91-90.

Ο Νίκος Ζήσης πέτυχε 18 πόντους με 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές και έδωσε πέντε ασίστ. Όσο βρέθηκε στο παρκέ, η ΑΕΚ κέρδισε στο επιμέρους σκορ το Περιστέρι με 12 πόντους διαφοράς! Δηλαδή στο λιγότερο από εξάλεπτο που ήταν στον πάγκο, η ΑΕΚ έχασε με οκτώ πόντους στο επιμέρους σκορ.

Κι όλα αυτά λαμβάνοντας υπόψην μόνο τους αριθμούς, όχι τη γενική εικόνα που δείχνει πολλά περισσότερα για την καθοδήγηση της ομάδας.

Η ΑΕΚ πέτυχε με την καλή της άμυνα να κρατήσει τους «σεσημασμένους» σκόρερ του Περιστερίου σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Ο Στίβεν Γκρέι δεν πέτυχε καλάθι σε 32:24 (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/5 βολές) ενώ κι ο Γουίλιαμ Χάτσερ σκόραρε μόνο από τη γραμμή των βολών (3/4) έχοντας 0/3 σουτ!

Ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 10 από τους 17 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο (18-20), αλλά το Περιστέρι παίζοντας εξίσου σκληρή άμυνα, δεν έχασε την επαφή με το σκορ σε όλο το ματς.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο παίκτης-έκπληξη της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο με 7 πόντους, κι ενώ είχε κάτσει στον πάγκο τραυματισμένος στο γόνατο ο Βλάντο Γιάνκοβιτς από το 14:00.

Με καλύτερο επιθετικό ριμπάουντ και λιγότερα λάθη, η ΑΕΚ διατήρησε έστω και πολύ δύσκολα το προβάδισμα και στο κρίσιμο φινάλε, ένα σημαντικό καλάθι του Χρυσικόπουλου κι ένα κλέψιμο του Βλάντο Γιάνκοβιτς (επανήλθε στο τελευταίο λεπτό) στα 13 δεύτερα με τη διαφορά στους τρεις πόντους της έδωσαν οριστικά τη νίκη.

Ο Αϊζάια Κάζινς πέτυχε 10 πόντους για το Περιστέρι, αλλά χρεώθηκε το λάθος στο κλέψιμο του Γιάνκοβιτς, με λάθος πάσα, ο Βασιλόπουλος που επίσης τραυματίστηκε στο γόνατο, πέτυχε άλλους τόσους για το Περιστέρι που είχε 5/19 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77