Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε το Σάββατο (01/02) ο Προμηθέας στην Πάτρας, όπου νίκησε με 81-61 τον Ήφαιστο Λήμνου!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έπειτα από την ήττα του Περιστερίου στο Λαύριο κι ενθουσίασε το κοινό που βρέθηκε στο κλειστό.

Με φόρα από την επική εμφάνιση στη Βενετία, ο Προμηθέας πάτησε το παρκέ του “Δ.Τόφαλος”… σεληνιασμένος!

Μάντζαρης κερνούσε (6π. – 4 ασ.), Μαυροκεφαλίδης “έπινε” (12π.) για την ομάδα του Μάκη Γιατρά που είχε 5/6 τρίποντα στην Α’ περίοδο και προηγήθηκε με 27-8!

Στο ίδιο διάστημα ο Ήφαιστος είχε 4/14 σουτ, 5 λάθη!

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, όμως άλλαξε σχεδό, τα πάντα για τη β’ περίοδο κι ο ήρωας της περασμένης εβδομάδας, Μιχάλης Πελεκάνος (9π. στο β’ δεκάλεπτο) με τον Έλστον Τέρνερ (7π. στο ίδιο διάστημα) ξύπνησαν την ομάδα τους.

allstarbasket.grΟ Ήφαιστος μάζεψε τη διαφορά που είχε φτάσει στους 21, 39-18 στο 15:29 και πλησίασε στους 13 του ημιχρόνου, 41-28.

Δεν υπήρχε ωστόσο μεγαλύτερη επιστροφή του, καθώς ο Προμηθέας ήταν πολύ σοβαρός, προστάτεψε το ριμπάουντ, παρά τη βροχή άστοχων σουτ του Ήφαιστου, έβγαλε πολλές συνεργασίες, όπως μαρτυρούν κι οι 22 ασίστ στο τέλος του ματς, ενώ πολλοί παίκτες, προσέφεραν πολλά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

allstarbasket.grΗ διαφορά ξεπέρασε πάλι τους 20 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όπου οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 64-41.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν οι 24 πόντοι, 77-53 και 81-57, πριν τελειώσει ο αγώνας με 81-61.

Πολύ χρόνο πήρε πάλι και ο Λευτέρης Μαντζούκας, που έπαιξε σχεδόν 20 λεπτά και πέτυχε 7 πόντους.

Με τον Προμηθέα έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση και ο νέοι του Αμερικανοί.

Ο Μάρβιν Τζόουνς που αποκτήθηκε να καλύψει το κενό του Οκτάβιους Έλις, σε 10:47 που έπαιξε… πριν αποβληθεί με 5 φάουλ, είχε 3 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 λάθος κι ένα block.

Ο Τζέιμς Μπελ έπαιξε 11:52 και πέτυχε 3 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61