Ντόντσιτς - Σέκουλιτς

Η Σλοβενική Ομοσπονδία αποφάσισε να κρατήσει στον πάγκο τον Αλεξάντερ Σέκουλιτς, παρά το κλίμα που έχει δημιουργηθεί εναντίον του μετά τον αποκλεισμό από την Πολωνία (87-90) στο EuroBasket 2022.

Οι σχέσεις του προπονητή της Εθνικής Σλοβενίας με τους δύο σταρ, Λούκα Ντόντσιτς και Γκόραν Ντράγκιτς δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, όμως όπως τόνισε σε δηλώσεις του ο πρόεδρος της Σλοβενικής Ομοσπονδίας, Ματέι Έρτζαβετς, ο Σέκουλιτς θα συνεχίσει στον πάγκο της ομάδας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έρτζαβετς:

“Ο Αλεξάντερ Σέκουλιτς έχει συμβόλαιο μαζί μας μέχρι το τέλος του επόμενου έτους. Είναι εξαιρετικός προπονητής. Επαναλαμβάνω, έχει συμβόλαιο.

Αλλά αυτή η δήλωση είναι φυσιολογική. Μετά από τέτοιες διοργανώσεις απαιτείται ανάλυση. Ακόμα κι αν ήταν πρωταθλητής, αυτό θα ήταν απαραίτητο.

Είμαστε λυπημένοι. Απογοητευμένοι. Μετά το παιχνίδι, καθίσαμε στον κήπο για πολλή ώρα. Μιλήσαμε και προσπαθήσαμε να ξεπεράσουμε την απώλεια. Όλοι. Οι μπασκετμπολίστες, το επιτελείο και η διοίκηση”.

Μετά την ήττα από την Πολωνία, ο κόουτς Σέκουλιτς δήλωσε:

“Ξεκινήσαμε τον αγώνα εξαιρετικά άσχημα, οι Πολωνοί άρχισαν να σκοράρουν και πήραν υψηλό προβάδισμα. Η κακή άμυνα μας οδήγησε επίσης σε ένα αναποτελεσματικό παιχνίδι στην επίθεση. Όλα πήγαν σε λάθος κατεύθυνση.

Ωστόσο, παίξαμε ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο, επιστρέψαμε στο παιχνίδι, πήραμε το προβάδισμα και μετά κάναμε ξανά κάποια περιττά λάθη, τα οποία οι Πολωνοί τιμώρησαν με εύστοχες βολές. Με λίγα λόγια, χάσαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.

Η Πολωνία έκανε το καλύτερο παιχνίδι της στη διοργάνωση και εμείς παίξαμε το χειρότερο ημίχρονο με διαφορά. Πρέπει όμως να τονίσω ότι για την ήττα δεν φταίει ένας παίκτης, αλλά όλη η ομάδα.”

Eurobasket 2022: Τα νοκ-άουτ μέχρι τον τελικό

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι τελικές βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022