Με άμυνα “γρανίτη” και παρά τα προβλήματά του, το Περιστέρι winmasters (11-5) πέρασε με 61-48 επί του Πανιωνίου Su Casa (6-10) από το “Σ. Μπεφόν”. Αποβολή, τεχνική ποινή, “αυτοκαλάθι”, αντιαθλητικά, όλα τα είχε ο αγώνας εκτός από θέαμα!

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ταλαιπωρήθηκε με το ταξίδι στο Νόβγκοροντ, καθώς επέστρεψε στην Αθήνα τα ξημερώματα Παρασκευής (17/1) και με μία προπόνηση κατέβηκε στο παιχνίδι. Δευτερόλεπτα πριν από το ημίχρονο, ο Χάτσερ γύρισε το πόδι του, έφυγε υποβασταζόμενος και προληπτικά έμεινε στον πάγκο στο δεύτερο μέρος.

Στην πορεία “χάθηκε” και ο Γκρέι μιας και δέχθηκε τεχνική ποινή για εξύβριση σε διαιτητή, ενώ νωρίτερα είχε κάνει αντιαθλητικό. Αποτέλεσμα η αποβολή του με 3:33 να μένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Λίνος Γαβριήλ δέχθηκε και εκείνος το “Τ” από τους διαιτητές για διαμαρτυρία προς τις αποφάσεις τους.

Στιγμές από την αναμέτρηση στο “Σοφία Μπεφόν” για την 16η αγωνιστική:

Όλες αυτές οι διακοπές και τα 47 φάουλ που σφυρίχτηκαν επηρέασαν τις δύο ομάδες και το θέαμα δεν ήταν καθόλου καλό. Επιπρόσθετα, αποβλήθηκαν ακόμα οι Σκορδίλης και Σάμιουελς με πέντε φάουλ, με τον Τζαμαϊκανό να τα βρίσκει “σκούρα” απέναντι στις παγίδες που είχε σχεδιάσει ο νεαρός τεχνικός του Περιστερίου πριν από το “τζάμπολ”.

Σαν να μην έφτανε η επιθετική δυστοκία στους “κυανέρυθρους” (πέτυχαν μόνο 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο!), στο 33′ χάθηκε με τραυματισμό και ο Ντούρεν. Πολύ κακό απόγευμα για τους γηπεδούχους που σούταραν πίσω από τα 6.75 με 11% (3/26), ενώ οι βολές ήταν στο 62% (15/24), απόρροια και της αντίπαλης “σφιχτής” άμυνας.

Σημαντική νίκη, λοιπόν, για το Περιστέρι που ανέβηκε στο 11-5, έμεινε στην τετράδα και δεν λύγισε παρά την κούραση και τις απώλειες κατά τη διάρκεια αγώνα. Όσο για τον Πανιώνιο, βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς οι Άρης και ΠΑΟΚ ανέβηκαν στο 5-11, με τον “Ιστορικό” να έχει 6-10 μαζί με Ηρακλή και Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61