“Πάρτι” έστησε ο ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena το Σάββατο (18/01) και συνέτριψε με 110-80 τον Ιωνικό Νίκαιας παίρνοντας μια βαθμολογική ανάσα αφού έφτασε στις 5 νίκες και μαζί με τον Άρη, έπιασαν στη βαθμολογία τον Κολοσσό!

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια, τόσο λόγω της ενίσχυσης του ΠΑΟΚ με ικανούς σκόρερ, όσο και λόγω της τεράστιας αλλαγής που έχει συντελεστεί στον Ιωνικό!

Σκεφτείτε ότι στον αγώνα του Α’ γύρου όπου ο Ιωνικός είχε νικήσει με 92-88 στο “Σοφία Μπεφόν”, οι σημερινοί φιλοξενούμενοι είχαν επτά διαφορετικούς παίκτες, που δεν έπαιζαν σήμερα (18/01) στην Πυλαία, αφού έχουν φύγει!

allstarbasket.grΟ Άνταμ Σμιθ πέτυχε 17 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 59-39 και είχε 10/16 τρίποντα, εκ των οποίων 5/8, ο Σμιθ!

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη είχε προηγηθεί με 27-17.

Τη σκυτάλη πήραν ο Αντουέιν Γουίγκινς με τον Σάνον Σόρτερ!

Ο Γουίγκινς πέτυχε 18 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Σόρτερ πέτυχε 10 από τους συνολικά 20 προσωπικούς του στη Γ’΄περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 90-53 της τρίτης περιόδου, κι απλά η διαφορά, μειώθηκε λόγω της χρησιμοποίησης από τον προπονητή του ΠΑΟΚ, παικτών με μικρή συμμετοχή.

Ο Ιωνικός δεν ήταν ανταγωνιστικός, αρκέστηκε να παρακολουθεί το σκορ να ανεβαίνει και απλά το συγκράτησε στην τελευταία περίοδο, με πρώτο σκόρερ τον Βίνσεντ Σίμπσον, ο οποίος είχε 19 πόντους με 5/9 τρίποντο!

Ο ΠΑΟΚ παρατάχτηκε στην παρουσίαση των ομάδων με t shirts που είχαν μπροστά τη φωτογραφία του Σταύρου Σχίζα και στην πλάτη το όνομά του και τον αριθμό 5, τον οποίο φοράει στη φανέλα του, ο άτυχος παίκτης του ΠΑΟΚ που τραυματίστηκε στον αγώνα με την Ντιζόν!

Μάλιστα ο κόσμος στην Πυλαία, φώναξε αρκετές φορές, ρυθμικά, το όνομά του.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80