Ένας “μαγικός” Άρης (5-11) επιβλήθηκε με 90-72 της Λάρισας (6-10) στο “Nick Galis’ Hall” και πήρε ακόμα μία βαθιά “ανάσα” στη μεγάλη μάχη που δίνει για την παραμονή. Ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 22 πόντους.

Μάλιστα, η νίκη των “κίτρινων” έχει διπλή σημασία, καθώς καλύφθηκε και η διαφορά από το παιχνίδι του πρώτου γύρου, όταν οι Θεσσαλοί είχαν επικρατήσει με 92-78 (+14). Για να συμβεί αυτό, εξαρχής, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους!

Το ξεκίνημά τους ήταν εξαιρετικό, καθώς στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με 23-8! Ο Μιλόσεβιτς σημείωσε την πρώτη “διψήφια” διαφορά (14-4) στο 5′ και από εκεί κι έπειτα δεν υπήρχε γυρισμός. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης, όμως είχαν μεγάλη απόσταση να καλύψουν, κάτι που έφερε και εκνευρισμό.

Στιγμές από την αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική στο “Nick Galis’ Hall”:

Ο Χίκι σημείωσε τους 11 από τους 21 πόντους της Λάρισας και τους 11 από τους 16 που είχε σε ολόκληρο το παιχνίδι. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ τους, ο Παπαντωνίου είχε 12 πόντους και μετά το χάος, με τον Ρας (8π.) να μένει σε ρηχά νερά.

Από την άλλη μεριά, εκτός του Ντραγκίσεβιτς, στην εξίσωση μπήκαν, επίσης, οι Μόρις, Μιλόσεβιτς, Γκετσεβίτσιους και Μπράουν στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +24 στο 30′. Μάλιστα, ο “Μίνια” ευστόχησε για το 83-54 (+29) με 6:12 να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, την μεγαλύτερη… τιμή στο σκορ.

Ο Άρης κατάφερε να αξιοποιήσει στο έπακρο κάθε πλεονέκτημα που του παρουσιάστηκε. Αξιοποίησε την έδρα του, εκμεταλλεύτηκε την -μεγάλη τελικά- απουσία του Τερέλ Παρκς που αποχώρησε για τη Νίζνι Νόβγκοροντ και με πλουραλισμό στην επίθεσή του πήρε μια σημαντική νίκη που τον φέρνει στο ίδιο ρεκόρ, 5-11, με ΠΑΟΚ και Κολοσσό Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 43-29, 70-46, 90-72