Αφού οι Τσέχοι την τρόμαξαν με τα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, η Σερβία επανήλθε με κίνητρο στο δεύτερο για να γυρίσει από το -10 και να νικήσει με 90-81 καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ποιότητα των Σέρβων είναι αναμφισβήτητη, αλλά αυτό που τους έλειπε στην αρχή ήταν το κίνητρο.

Όταν βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα της ήττας, ανέβασαν την ένταση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με επιμέρους σκορ 49-31, στο δεύτερο ημίχρονο, με ηγέτες τον Γιόβιτς και τον Μπογκντάνοβιτς, αλλά και με τις συνεργασίες Γιόκιτς-Μιλουτίνοβ, επικράτησαν με 90-81 κλείνοντας τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Τσεχία κατετάγη έκτη στον κόσμο, ενώ στην Παγκόσμια Κατάταξη ήταν 24η πριν από το Παγκόσμιο, σε μια ιστορική, άνευ προηγουμένου επιτυχία που ενδεχομένως θα δώσει ώθηση στο σπορ στη χώρα, όπου κυριαρχούν το χόκεϊ στον πάγο και το ποδόσφαιρο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Τσεχία εξέπληξε τους Σέρβους από την αρχή του αγώνα, αφού με αιχμή την άμυνά της, τούς ανάγκασε σε πολλά λάθη. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε ήδη 8 χαμένες μπάλες στο δεκάλεπτο και το σκορ ήταν 20-20 επειδή οι Τσέχοι ήταν άστοχοι από κοντά (2/12 διπ.) κι έχαναν ακόμα και λέι απ.

Αν υπάρχει όμως ένα δυνατό -επιθετικό- στοιχείο σε αυτή την ομάδα, είναι το τρίποντο! Κι οι παίκτες του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έδωσαν ρεσιτάλ.

Μετά τα 4/8 στην Α’ περίοδο, είχαν άλλα 4/7 στο β’ και η πανέξυπνη τακτική τους, μόλις άνοιγε η ρακέτα των Σέρβων για να μαρκάρει πια τα σουτ, τους απέφερε παραγωγικότητα και από το ζωγραφιστό.

Ο Μάρτιν Πέτερκα

Ο Μάρτιν Πέτερκα ήταν το πρόσωπο του αγώνα στο πρώτο 20άλεπτο, αφού είχε 14 πόνοτυς σε 11 λεπτά με 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο. Δηλαδή 5/5 σουτ.  Λεπτομέρεια: Σε όλο το τουρνουά είχε απολογισμό 5/10 σουτ!

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς

Με τον… γνωστό Σατοράνσκι να τα κάνει όλα, η Τσεχία έφτασε στο +10, 38-28 με 4:41 για το ημίχρονο που το έκλεισε με 50-41. Πάλι καλά που ήταν κεφάτος ο Μπόνγκταν Μποκγντάνοβιτς (17π. στο πρώτο μέρος) κι οι Σέρβοι δεν είχαν να κυνηγήσουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά στο δεύτερο μισό!

Δείτε μια ασίστ του Τόμας Σατοράνσκι στο πρώτο ημίχρονο και κατόπιν, ένα τρίποντο του Μποκγντάνοβιτς

Ο Στέφαν Γιόβιτς (12π., 7 ριμπ., 6 ασίστ) ήταν ο έξτρα παίκτης που βγήκε στο παρκέ με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο για να σταθεί πλάι στον Μποκγντάνοβιτς (31π. με 7/12 τριπ). Μαζί με τον Νίκολα Γιόκιτς (7π., 14 ριμπ., 7 ασίστ) λίγο αργότερα συνέβαλαν όχι απλώς στη μείωση της διαφοράς, αλλά στο προσπέρασμα της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Αρχικά η Σερβία μείωσε στο καλάθι 59-51 και μόλις οι Τσέχοι άνοιξαν πάλι τη διαφορά στο 51-58 με 6:40 για τη Γ’ περίοδο, οι Σέρβοι απάντησαν με 13-0 για το 64-58 στο 28:00.

Συνολικά οι Σέρβοι πέτυχαν 28 πόντους σε αυτήν την περίοδο (έναντι 12 των Τσέχων) κράτησαν στα 1/6 τα τρίποντα των αντιπάλων τους και πήραν τα ηνία για τα καλά με +7, 69-62.

Στην τελευταία περίοδο ο Μπογκντάνοβιτς ξαναπήρε το όπλο του και συνέχισε το ρεσιτάλ από τα 6.75μ.

Έφτασε στα 7/9 πριν επιχειρήσει το 10ο από τα σχεδόν δέκα μέτρα κι ενώ πια η ομάδα του είχε πάρει διαφορά 18 πόντων, 84-66.

Οι συνεργασίες του Νίκολα Γιόκιτς με τον σέντερ του Ολυμποιακό, Νίκολα Μιλουτίνοβ (14π. με 6/6 διπ., 2/2 βολές, – 7 ριμπ.) ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τους Σέρβους που πρόσφεραν θέαμα στον κόσμο στην τελευταία τους παράσταση.

Η ανάγκη ξεκούρασης ανά δίλεπτα του Σατοράνσκι και το πείσμα των Σέρβων, είχαν τελειώσει πια τον αγώνα με τη Σερβία να φτάνει στην τελική νίκη με 90-81 και την πέμπτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81