Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ πανηγύρισε το Σάββατο στο Ηράκλειο Κρήτης ο Ολυμπιακός που νίκησε στον ημιτελικό τον Παναθηναϊκό με 81-65 και θα διεκδικήσει τον τίτλο την Κυριακή (19:15) απέναντι στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη!

Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο με 17-0 σερί, 20-1 επιμέρους, έκανε όλη τη διαφορά στον ημιτελικό και θύμισε τον περσινό τελικό, όταν ο Ολυμπιακός με 23-6 (στην τελευταία, τότε περίοδο) γύρισε το παιχνίδι και κατέκτησε το τρόπαιο.

Από το 35-40 του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφυγε έως και με 17 πόντους (60-43) κι έλεγξε το παιχνίδι.

Ήταν η 11η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, με τελευταία του ήττα από τις 22/11/2021, ενώ από τότε, εντός συνόρφων έχει ρεκόρ 47-0 σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τη μεγάλη διαφορά στον τελικό με 15 πόντους από 5/5 τρίποντα, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε πάλι double double με 22 πόντους-10 ριμπάουντ και 14 ο Αϊζάια Κάναν, 11 εκ των οποίων στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Πάρις Λι πέτυχε 17 πόντους για τον Παναθηναϊκό, κι από 13 πέτυχαν Παπαγιάννης και Γουίλιαμς.

Η εξέλιξη του ημιτελικού:

Με την ενέργεια του Πάρις Λι που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ο Παναθηναϊκός πάτησε κάπως καλύτερα από τον Ολυμπιακό στο παρκέ και προηγήθηκε με 14-10.

Μέχρι να πάρει μπροστά ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε ένα προσωπικό σερί, 8-0, κι ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 18-14.

Ήδη ο Βεζένκοφ είχε 12 πόντους και τελείωσε το 10άλεπτο με 14, και το σκορ στο 22-19 για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός πόνταρε στην παρουσία του Παπαγιάννη, που άρχισε μάλιστα με τρίποντο μόλις πέρασε αντί του Γκουντάιτις και με δύο χειριστές, Λι και Γουόλτερς άρχισε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι.

allstarbasket.grΔεν άφησε τον Ολυμπιακό να τρέξει, να βρει εύκολο καλάθι, έκοψε την πάσα στους ψηλούς και τον άφησε να αναλώνεται σε τρίποντα.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επιχείρησε 17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 9 δίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός, είχε ισορροπία στις επιλογές του, με 22 δίποντα-10 τρίποντα.

Χωρίς τον Βεζένκοφ που έπρεπε να πάρει ανάσες, ο Ολυμπιακός πέτυχε μόνο 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε 6 λάθη και παρά το 6-0 σερί του με τρίποντα Λαρεντζάκη-Σλούκα (για το 35-33, από το 29-33) άφησε την ομάδα του Ράντονιτς να κάνει 7-0 σερί στα τελευταία 2:38 και να έχει το προβάδισμα, 40-35.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε τη μεγάλη αντίδραση του Ολυμπιακού. Κι ήρθε μάλιστα από τα 6,75μ., αλλά με καθαρές επιλογές, ελεύθερα σουτ που τόνωσαν την αυτοπεποίθηση των “ερυθρόλευκων”.

Στα πρώτα 5,5 λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε 5/6 τρίποντα κι άρχισε με απίθανο 17-0 σερί για να προσπεράσει με 52-40 μέχρι ο Ράντονιτς να πάρει τάιμ άουτ, για να κόψει το ρυθμό που είχαν βρει Κάνααν (3 τριπ.), Παπανικολάου (2τριπ.). Εκεί απειλήθηκε ένταση, όταν Κάνααν πανηγύρισε γυρίζοντας προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Η επίθεση του Ολυμπιακού, όμως ήταν η μια πλευρά του νομίσματος, καθώς κι ο Παναθηναϊκός στην επίθεση δεν έκανε απολύτως τίποτα στο ίδιο διάστημα, είχε 0/7 σουτ και πέτυχε τον πρώτο του πόντο από βολή τεχνικής ποινής!

Ο Παπανικολάου έκανε το 55-41 με το δικό του, για το 20-1 επιμέρους σκορ μετά από 6:25 αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει νέος κύκλος έντασης μεταξύ Παπανικολάου-Αγραβάνη.

allstarbasket.grΤο “goal foul” του Βεζένκοφ και οι βολές που κέρδισε αργότερα από νέο κερδισμένο φάουλ, έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 17 πόντους με 60-43 στο 28:22.

Έπρεπε να περάσουν εννέα λεπτά για να βρει ο Παναθηναϊκός το πρώτο του εύστοχο σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τρίποντο του Πονίτκα, μετά από 0/10 σουτ, 0/6 δίποντα-0/4 τρίποντα.

Ο Παπαγιάννης πέτυχε ένα ζευγάρι βολών κι ένα ακόμα καλάθι για να μειώσει σε 62-50, πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 2/2 βολές του Γουόκαπ (πρώτοι του πόντοι) με 64-50.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στην αρχή της τέταρτης περιόδου έως τους 11, με το καλάθι και τη βολή από φάουλ του Λι (68-57), αλλά πλέον ήταν φανερό ότι ο Ολυμπιακός είχε το ρυθμό που ήθελε, έλεγχε τον αγώνα κι ο Παναθηναϊκός είχε ελάχιστους παίκτες (Λι, Παπαγιάννης, Πονίτκα) να υποστηρίξουν προσπάθεια επιστροφής.

Χωρίς τον Κάνααν, που γύρισε ελαφρά το πόδι του στο τέλος της τρίτης περιόδου, και με έμφαση στην άμυνα, ο προσανατολισμός του Ολυμπιακού ήταν απλώς να διατηρήσει τα κεκτημένα δηλαδή να υπερασπιστεί τη διαφορά που πήρε με το 29-10 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Γουίλιαμς έδωσε λίγο σκορ στον Παναθηναϊκό, όχι ικανό να αλλάξει τα δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65