Τουρκία-Τσεχία

Στον Ε’ όμιλο με τον οποίο διασταυρώνεται ο όμιλος της Εθνικής μας στη Β’ φάση, η Τσεχία έκανε τη μεγάλη έκπληξη, επικράτησε με 91-76 της Τουρκίας και προκρίθηκε στους “16” μαζί με τις ΗΠΑ που έχουν προκριθεί και θέλουν στις 15:30 (ΕΡΤ2) το 3-0 επί της Ιαπωνίας, κάτι που πέτυχε η Βραζιλία (3-0) μετά τη νίκη επί του Μαυροβουνίου.

Η Ελλάδα πρέπει να νικήσει το μεσημέρι (15:00, ΕΡΤ SPORTS HD) τη Νέα Ζηλανδία για να μπει και αυτή στον όμιλο τον “16” (με ρεκόρ 2-1), μαζί με Βραζιλία, ΗΠΑ και Τσεχία. Η Τουρκία από την πλευρά της μπορεί να έφτασε μια… ανάσα από το να κερδίσει τις ΗΠΑ, όμως τελικά θα βολευτεί με τις θέσεις 17-32!

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα (11-6), όμως οι Τσέχοι πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (34-43) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με οδηγούς τους Πάτρικ Άουντα και Μπλέικ Σιλμπ.

Δείτε δυο όμορφες φάσεις από τους Ερντέν και Κορκμάζ:

Πανηγυρισμοί των Τσέχων και κάρφωμα του Μπάλβιν:

Ο Ουφούκ Σαρίτσα τα έψαλε στους παίκτες του στο ημίχρονο και εκείνοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 8-0 το δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας σε 43-43 με ένα ξέσπασμα των Γουίλμπεκιν και Μαχμούτογλου.

Οι Τσέχοι ανέκτησαν άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (53-64 στο 28′) με τους Μπάλβιν (17π., 11ρ.), Χρούμπαν και Μποχάτσικ να αναλαμβάνουν δράση σε άμυνα και επίθεση. Κι όλα αυτά παρά τη μέτρια μέρα του ηγέτη τους, Τόμας Σατοράνσκι (11π., 7ρ., 7ασ. με 1/8 σουτ) και με τον Γιαν Βέσελι να απουσιάζει από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οσμάν

Μαχμούτογλου (14π.) και Οσμάν (24π.) μείωσαν με δύο τρίποντα ο καθένας σε 66-69 στο 32′ και αναπτέρωσαν τις ελπίδες των Τούρκων. Οι πρωτάρηδες σε Παγκόσμιο Κύπελλο, Τσέχοι, τους έκοψαν αμέσως τα φτερά με ένα γρήγορο 0-8 (66-77) και καθάρισαν την υπόθεση νίκη-πρόκριση στους “16”, στέλνοντας τους Τούρκους στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Ο Ιλιασόβα τελείωσε το παιχνίδι με 6 πόντους με 6/6 βολές, αλλά και 0/9 σουτ εντός παιδιάς…

Τα δεκάλεπτα (Τουρκία-Τσεχία): 16-22, 35-43, 60-66, 76-91