Γιανγκ

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Προμηθέας Πάτρας στο φετινό Super Cup by aegean islands επικρατώντας άνετα του Κολοσσού με 95-71.

Ο μικρός τελικός του Super Cup έλαβε τέλος με τον οικοδεσπότη Κολοσσό να καταλαμβάνει την τέταρτη θέση στη διοργάνωση και τον Προμηθέα Πάτρας την τρίτη θέση, αφού επικράτησε με το τελικό 95-71.

Τόσο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, όσο και ο Μάκης Γιατράς είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι Ροδίτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Χάρη Γιαννόπουλο και Μαρκίς Τιγκ, προκειμένου να προφυλαχθούν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόι Γιανγκ με 23 πόντους, στους 13π. σταμάτησε ο Κοντίτ έχοντας μαζέψει και 8 ριμπάουντ. 12π. είχε ο Λιθουανός άσος, Κουλμπόκα, ενώ από 11π. σκόραραν εξίσου οι Τσαϊρέλης και Χέλεμς.

Από την άλλη, για τους ηττημένους ο Τι Τζέι Σταρκς έδωσε συνέχεια στη χθεσινή (1/10) εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, σκοράροντας και κόντρα στον Προμηθέα 21 πόντους. Στους 14π. σταμάτησε ο Στεφάνοβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο παρκέ του κλειστού της Καλλιθέας ο Κολοσσός τρέχοντας γρήγορα ένα σερί 10-0 στα δυο πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μάκης Γιατράς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ και με καλύτερα plays κάτω από τη ρακέτα η ομάδα του κατάφερε να μειώσει ξανά σε μονοψήφιο επίπεδο (17-12).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε για τους Πατρινούς για να προηγηθούν με 17-19 στο 8:30’ μετά το τρίποντο του Χέλεμς. Ο Στεφάνοβιτς απάντησε με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια για το 20-23 στο 10ο λεπτό.

Με καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γιανγκ και Στεφάνοβιτς να σουτάρουν με συνέπεια πίσω από τα 6,75μ. για το 25-29 στο 14’. Ο Μπαρσέλο έφερε νέα ισοπαλία (29-29 στο 15’), ωστόσο οι Πατρινοί με επιθετική πολυφωνία “έτρεξαν” ένα σερί 9-0, για να ανακτήσουν ξανά τον έλεγχο του ματς (29-38 στο 17’).

Έχοντας το πάνω χέρι κάτω από τη ρακέτα (15-23 ριμπάουντ στο ημίχρονο), ο Προμηθέας κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο μας σε διψήφιες τιμές (32-44 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου).

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 “ροκάνισε” τη διαφορά για το 39-48 στο 24’, ωστόσο ο Κοντίτ το πήρε… προσωπικά για νέο προβάδισμα 17 πόντων των Αχαιών (46-63 στο 29’). Ο Κουλμπόκα ευστόχησε για τρεις στην εκπνοή και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 48-68.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να βγουν στην αντεπίθεση και επί της ουσίας να απειλήσουν τον Προμηθέα, που διατήρησε το +20 σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου.

Οι Πατρινοί εξασφάλισαν την τρίτη θέση, ενώ και οι δυο ομάδες πέρασαν ένα δυνατό “τεστ”, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95