Αήττητος παρέμεινε στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής ο κυρίαρχος Πανιώνιος επικρατώντας εκτός έδρας της Νέας Κηφισιάς με 61-77.

Ακόμα μία νίκη για τον Πανιώνιο, που δεν έχει “στραβοπατήσει” σε καμία από τις έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μέχρι στιγμής στον 2ο Όμιλο.

Στο 2-4 πλεόν η ΑΕΝΚ, η οποία φάνηκε ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο.

Παρότι η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Δημήτρη Βεργίνη και Αντώνη Μάντζαρη κατάφερε να εξασφαλίσει το πολύτιμο “διπλό” και στην Κηφισιά.

Ο Στάθης Παπαδιονυσίου ήταν εντυπωσιακός για τους νικητές έχοντας 25 πόντους με 5 τρίποντα, ο Σαχπατζίδης τον ακολούθησε με 16 πόντους.

Αντίθετα, για τους ηττημένους ο Ιωάννου ήταν εκείνος που ξεχώρισε με 18 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί απέναντι στον πανίσχυρο Πανιώνιο και με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο στην εκκίνηση, η ΑΕΝΚ βρέθηκε στο +3 στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης (18-15).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να… πατήσουν γκάζι και με βελτιωμένες επιδόσεις και στις δυο πλευρές του παρκέ κατάφεραν να φέρουν αρχικά το ματς στα ίσα και στη συνέχεια να προσπεράσουν, για να πάνε στα αποδυτήρια με ένα “μαξιλαράκι ασφαλείας” οκτώ πόντων (30-38).

Στην επανάληψη επί της ουσίας κρίθηκε το παιχνίδι, καθώς με επιμέρους σκορ περιόδου 10-19 ο Πανιώνιος έθεσε… γερές βάσεις για την 6η διαδοχική νίκη του, πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +17.

Η Ν. Κηφισιά σκόραρε 21 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις στο επιθετικό ξέσπασμα της αντιπάλου και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έφυγαν με το “διπλό” από την Κηφισιά με το τελικό 61-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-38, 40-57, 61-77

Α.Ε.Ν.Κ. (Λαδικός): Ιωάννου 18(1), Μοσχοβίτης 2, Στεργίου 2, Πετροδημόπουλος 8(2), Χατζηνικόλας 8(2), Μοίρας 3(1), Γιακουμής 7(1), Καρακώστας 4, Κασιούμης 9, Θανάτης, Κασούρης.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 3(1), Παπαδιονυσίου Γ.7(1), Λάζαρης 7, Παπάδιονυσίου Σ. 25(5), Αντωνακης 2, Σαχπατζίδης 16, Τρύφωνας , Σταθόπουλος 3(1), Χάλαρης 8(1), Τζουγκαράκης 6, Χρήστου

Β’ Εθνική 2022-23: Το σύστημα διεξαγωγής, με playoffs και playout

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 1ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 2ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 3ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 4ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα