Η Μπανταλόνα έσπασε το… ρόδι στη 2η αγωνιστική του Eurocup, για το οποίο και επικράτησε με 81-68 της Μπρέσια, κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που πάλεψε, όμως δεν μπορούσε να πλησιάσει παραπάνω.

Αυτή η νίκη έχει ιδιαίτερη αξία για την ”παρέα” του ανεβασμένου, Νίκου Ζήση, καθώς είναι η πρώτη μετά το 2010 στη δεύτερη ευρωπαϊκή διοργάνωση της Euroleague. Τελευταία, στο γύρο των ”16” απέναντι στη Λε Μαν (80-73) σε έναν όμιλο με Άρη και Άλμπα επίσης!

Το 2017 είχε συμμετάσχει στα προκριματικά του BCL, όπου μέτρησε δυο επιτυχίες απέναντι στη Ντιναμό Τιφλίδας, όμως αποκλείστηκε στο δεύτερο γύρο με μια ήττα και μια ισοπαλία από τη Φινλανδική Κατάγια που πήρε σπουδαίο ”διπλό” μέσα στην Ισπανία.

Στο αποψινό (8/10) παιχνίδι, το σύνολο του Κάρλες Ντουράν πήρε ώθηση από την προσαρμογή του Πρέπελιτς (24π., 2-11 τριπ., 5ασ., 4ριμπ.) στις απαιτήσεις του αγώνα, αλλά και την καλή άμυνα που μείωσε τις επιλογές των Ιταλών. Ο Ζήσης ήταν παρών για 28 λεπτά, έχοντας από 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Επιπρόσθετα, άξιοι συμπαραστάτες τους ήταν οι Όμιτς (12π., 9 ριμπ.) και Χαρανγκόντι (11π., 7 ριμπ.).

Οι παίκτες που ξεχώρισαν από το σύνολο του Βιντσέντζο Εσπόζιτο ήταν οι διεθνείς, Άμπας (15π.) και Βιτάλι (13π.). Οι Ιταλοί είχαν το πείσμα, όμως τα βρήκαν περισσότερο ”σκούρα” εξαιτίας της χαμηλής δημιουργίας (13 ασίστ) και της έλλειψης του τριπόντου (4/22). Τα λάθη ήταν κοντά (18 έναντι 16) και η τρίτη περίοδος ο λόγος που άρχισαν να χάνουν τον έλεγχο, επέστρεψαν από το -15 στο -5, αλλά δεν μπορούσαν παραπάνω.

Τέλος, η διαιτητική τριάδα απαρτιζόταν, επίσης, από την Βασιλική Τσαρούχα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου C, η Νταρουσάφακα επικράτησε δύσκολα, 72-65, στο τέλος της Ναντέρ και σήμερα, Τετάρτη (9/10), η Ούνικς Καζάν των Δημήτρη Πρίφτη και Βαγγέλη Μάντζαρη υποδέχεται την Τσεντεβίτα Λιουμπλιάνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-36, 58-53, 81-68