Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στην EKO Basket League πέτυχε το Σάββατο (7/12) η ΑΕΚ, με 71-67 επί του ΠΑΟΚ στην PAOK Sports Arena!

Mε όπλο την άμυνά της, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, (που επέστρεψε ως αντίπαλος στην Πυλαία, έπεοτα από δύο σεζόν στον ΠΑΟΚ) απέφυγε την παγίδα του μαχητικού ΠΑΟΚ που έχασε σχεδόν 40 σουτ και δεν πέτυχε τρίποντο μετά από 23,6 λεπτά αγώνσ!

Οι Έλληνες και ο Ματσιούλις, είχαν βάλει το τρένο στις ράγες, αλλά… οι Αμερικανο-Κουβανοί σφράγισαν τη νίκη των φιλοξενούμενων.

allstarbasket.grΤο γρήγορο 7-2 του ΠΑΟΚ αφύπνισε το αμυντικό… ένστικτο των παικτών της ΑΕΚ που απάντησαν με 7-0.

Ο Γιόνας Ματσιούλις πέτυχε 10 από τους 20 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, (20-18), αλλά ο Τζεκουάν Λιούις απάντησε.

Σωστός καθοδηγητής και οργανωτής παράλληλα είχε ήδη 10 πόντους και 3 ασίστ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, όπου η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 29-25.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ενίσχυσε το ελληνικό στοιχείο της πεντάδας του και του απέφερε πολύ καλή αμυντική παρουσία.

Δέχτηκε μόλις ένα καλάθι στο διάστημα που απέμενε μέχρι το ημίχρονο και με την τριάδα Γκίκα-Γιαννόπουλο-Μαυροειδή έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 9-0 σερί που έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, με 37-31.

allstarbasket.grΣτα πρώτα 3:33 της Γ’ περιόδου, ο ΠΑΟΚ είχε βάλει διπλάσια τρίποντα από όσα στο πρώτο ημίχρονο! Άρχισε με 4/4, με 2/2 από Σμιθ και Λιούις και προηγήθηκε με 43-39 και 49-42 με 4:31 για τα 30:00, έχοντας βάλει πλέον στο “κάδρο” του ματς και τον κόσμο του.

Η ΑΕΚ όμως έβγαλε την ποιότητά της με τους Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ να παίρνουν προσπάθειες και να φορτώνουν με φάουλ τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 53-51 με τρίποντο του Κουβανού (Σαντ Ρος) και το Γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με αυτή τη διαφορά (55-53).

Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν πολύ άστοχος στη Δ’ περίοδο κι η ΑΕΚ με ηγέτη τον Σαντ Ρος άρχισε με 9-2 επιμέρους για να ξεφύγει με εννέα πόντους, 64-55 με 6:25 για τη λήξη.

allstarbasket.grΜε τη συμβολή του Ρέι η ΑΕΚ είχε την απάντηση και στην τελευταία επιστροφή του ΠΑΟΚ που έφτασε σε απόσταση 2 πόντων, 67-69 με 5 συνεχόμενους πόντους του Λιούις, όμως ο Κιθ Λάνγκφορντ στα 8 δεύτερα ευστόχησε σε σουτ από τα… 6.74, αφού πάτησε  στη γραμμή στο σουτ που έκανε μπροστα στον Μαργαρίτη κι η ΑΕΚ πήγε στο +4 71-67!

Ο Μπεστ έχασε το τρίποντο στο τέλος και η ΑΕΚ πήρε την πολύτιμη νίκη.

allstarbasket.grΤα δεκάλεπτα:18-20, 31-37, 53-55, 67-71