Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε τον Ολυμπιακό από απόψε στο Final 4, η Μονακό νίκησε με 78-77, ισοφάρισε σε 2-2 και όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ την Τετάρτη!

Υπό το βλέμμα του Κέβιν Ντουράντ, στο κατάμεστο “Salle Gaston Medecin”, οι Μονεγάσκοι πήραν μια δραματική νίκη και η σειρά θα κριθεί στο Game 5 που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την Τετάρτη (4/5, 21:30).

Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Final Four του Βελιγραδίου την Εφές, στις 19 Μαΐου.

Σάσα Βεζένκοφ (17π., 8ρ., 5ασ.), Κώστας Σλούκας (19π.), Μουσταφά Φαλ (11π., 8ρ.) και Κώστας Παπανικολάου (13π.) ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό.

Οι νικητές βασίστηκαν στους Μάικ Τζέιμς (18π., 6ρ., 4ασ.), Ντουέιν Μπέικον (21π.), Ντόντα Χολ (14π., 10ρ.) και Γουίλ Τόμας (16π.).

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Χασάν Μάρτιν, ενώ από τη Μονακό απουσίασε πάλι ο Άλφα Ντιαλό που δεν είχε παίξει ούτε στα Game 2 και 3.

Η Μονακό ξεκίνησε με ένα 4-0 με 4 πόντους του Μάικ Τζέιμς, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επιμέρους 2-12, με 8 πόντους του Παπανικολάου και 4 του Ντόρσεϊ και προηγήθηκε με 6-12!

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ, όμως η Μονακό βρήκε επιθετικές λύσεις και ισοφάρισε 19-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Φαλ:

Με τους Φαλ, Σλούκα και Πρίντεζη να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διαφορά 8 πόντων (32-40 στο 18′), που ήταν η μεγαλύτερη στον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις και μείωσαν 38-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο είχε υπό τον έλεγχό της η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Οι Μονεγάσκοι σούταραν 2/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος, όμως είχαν 10/10 βολές έναντι μόλις 4/9 των “ερυθρολεύκων”.

Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του πρώτου ημιχρόνου οι Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος, μαζί τον αντιπρόεδρο της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Γιώργο Σκινδήλια, είχαν χειραψία με τον Ντουράντ.

Με τον Φαλ να κυριαρχεί και να βάζει στο… καλάθι τον Μοτεγιούνας, ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με 11 πόντους (38-49).

Η είσοδος του Ντόντα Χολ… συμμάζεψε τους γηπεδούχους και ένα καλάθι και φάουλ του Τζέιμς προκάλεσε τον πανηγυρισμό του Ντουράντ που σηκώθηκε όρθιος!

Δείτε τη φάση:

Η Μονακό έτρεξε ένα σερί 9-0 και μείωσε 47-49, με τον Φαλ να φορτώνεται με 3 φάουλ και να πηγαίνει στον πάγκο.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Βεζένκοφ, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα, με τους Τζέιμς και Μπέικον να εκτελούν και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-61.

Ο Γουίλ Τόμας ξεκίνησε με 5 συνεχόμενους πόντους την τελευταία περίοδο και έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (70-61).

Ένα τρίποντο του Γουόκαπ, 5 συνεχόμενοι πόντοι του Παπανικολάου και ένα καλάθι του Βεζένκοφ έβαλαν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με ένα σερί 0-10 (70-71).

Ο Τζέιμς πέτυχε δίποντο (72-71), ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο (72-74) και ο Μπέικον πέτυχε 4 σερί πόντους (76-74 στο 37′).

Ο Σλούκας έβαλε ξανά μπροστά τους “ερυθρόλευκος” με τρίποντο (76-77 στο 38′), ο Μπέικον απάντησε με δίποντο (78-77 στα 53”), ο Ολυμπιακός έκανε λάθος, ο Μπέικον αστόχησε, όπως και ο Σλούκας που έχασε το τρίποντο που θα έστελνε τον Ολυμπιακό από απόψε στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-42, 65-61, 78-77.