Ενας… υπερηχητικός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (14-2) έστησε.. πάρτι στο “Δ. Τόφαλος”, επικρατώντας με 99-76 του Προμηθέα (11-5) στην αυλαία της 16ης αγωνιστικής. Απίθανος Γιώργος Παπαγιάννης με double-double και ρεκόρ πόντων σε 22 λεπτά!

Ο Έλληνας σέντερ είχε 17 πόντους (8/9 δίπ.) και 8 ριμπάουντ σε 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο! Τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (11/13 δίπ., 1/2 β.) και 11 ριμπάουντ, ενώ “διπλός” ήταν και ο Μήτογλου με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Φριντέτ πρόσθεσε 18 πόντους, 13 ο Τόμας, ενώ ο Καλάθης μοίρασε 10 ασίστ. Μόλις 3′ έμεινε στο παρκέ ο Παπαπέτρου που χτύπησε στον αντίχειρα και πάει για εξετάσεις.

Για τους Πατρινούς, ο Χολ προφυλάχθηκε εν όψει Βενέτσια (21/1), ο Φίλερ παραμένει στα “πιτς”, ενώ ο Ρόμπινσον θα αποτελέσει παρελθόν, με την ομάδα να αναζητά παίκτη με, κυρίως, αμυντικές αρετές. Ο Λίποβι σημείωσε 18 πόντους (7/12 σουτ), οι 15 στο πρώτο μέρος. Από 10π. πρόσθεσαν οι Έλις, Μαυροκεφαλίδης και Κατσίβελης, με τον Μπαμπ να είναι τρομερά άστοχος (0/7 τρίπ.). Μόλις 7/34 τρίποντα οι γηπεδούχοι που έδωσαν την ευκαιρία στους μικρούς, Αντώνη και Άγγελο Λάγιο και τον Γιώργο Τσονακίδη ελλείψει των Μαντζούκα, Καφέζα, Κουρουπάκη και Μπαζίνα στο Μόναχο.

Ο αγώνας δεν είχε καμία σχέση με τον εκείνον του Κυπέλλου, όπου έφερε κλυδωνισμούς στο “τριφύλλι”, καθώς χάθηκε ένας τίτλος. Αρχηγού… παρόντος και με αποφασιστικότητα από το πρώτο λεπτό, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο επέβαλαν το ρυθμό και την ποιότητά τους, φτάνοντας τις 14 νίκες στην EKO Basket League με μία απ’ τις καλύτερες και πιο πλήρεις εμφανίσεις σε Ελλάδα και EuroLeague, ύστερα και από “διαβολοβδομάδα” μάλιστα.

Ο Άντι Ράουτινς πήρε χρόνο (11:18) από τον Αμερικανό τεχνικό και μέτρησε 5 πόντους (0/2 διπ., 1/3 τριπ., 2/3 β.), προσπαθώντας να βρει τα πατήματά του. Λεπτά συμμετοχής και για τον Νίκο Παππά, όμως έμεινε άποντος (0/2 σουτ) σε 13′. Ανεβαίνει διαρκώς ο Τζόνσον (9 πόντους), οι Ράις και Φριντέτ μοίρασαν μαζί 13 ασίστ. Μεγαλύτερη διαφορά το +24 (70-46) στο 24′ δια… χειρός του “καυτού” Παπαγιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99