Μίροτιτς
Ο Νίκολα Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα (22-6) επέστρεψε από την… κόλαση του -17 (48-65), λύγισε στο τέλος με 83-80 την Μπάγερν Μονάχου (8-20) στο Παλάου Μπλαουγκράνα και έπιασε ξανά τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της EuroLeague.

Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των Καταλανών στο πρώτο ημίχρονο και μετέτρεψαν το 19-14 σε 30-36, με ένα επιμέρους 11-22. Σε εκείνο το σημείο, ο Σβέτισλαβ Πέσιτς πήρε τάιμ άουτ και η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 10-0 για το 40-36, για να κλείσει το ημίχρονο με 42-41.

Οι Νίκολα Μίροτιτς (13π.), Κόρι Χίγκινς (10π.) από τους γηπεδούχους και ο Γκρεγκ Μονρό (11π.) από τους φιλοξενούμενους είχαν φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο ημίχρονο.

Ζαν Σίσκο
Ο Ζαν Σίσκο

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα (48-65 στο 27′, με σερί 0-14) με τον Μονρό να βρίσκει συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ζαν Σίσκο και την Μπαρτσελόνα να τα έχει χαμένα!

Οι Καταλανοί απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 (55-65 στο 29′) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το… απίστευτο 57-68!

Στην τελευταία περίοδο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με τρίποντο του Κούριτς (60-68 στο 31′), όμως η Μπάγερν απάντησε με ένα γρήγορο 0-5 (60-73 στο 33′). Ένα 9-1 των γηπεδούχων τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι (69-74), ο Μάοντο Λο έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (69-77 στο 36′), ο Μίροτιτς απάντησε με δύο τρίποντα (75-77 στο 38′) και το παιχνίδι απέκτησε το χαρακτήρα “θρίλερ” στο τελευταίο δίλεπτο!

Κόρι Χίγκινς
Ο Κόρι Χίγκινς

Ο Οριόλα με τρίποντο, ένα λεπτό πριν το τέλος, έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (78-77), ο Σίσκο έκανε βήματα στα 40 δευτερόλεπτα, ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο, οι γηπεδούχοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Μίροτιτς με 2/2 βολές στα 12.5” έκανε το 80-77.

Η Μπαρτσελόνα έστειλε σκόπιμα και επιτυχημένα στις βολές τον Λο στα 10.6 δευτερόλεπτα, αυτός είχε 0/2, ο Τόμιτς με 1/2 βολές έκανε το 81-77, ο Λούτσιτς μείωσε σε 81-80 με τρίποντο στα 2”, ο Χίγκινς έκανε το 83-80 με 2/2 βολές στο 1.1” και ο Μπαρτέλ αστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος μέτρησε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80

Τα highlights της συναρπαστικής αναμέτρησης:

Το πρόγραμμα Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού μέχρι το φινάλε της Euroleague

Με τριάδα “φωτιά”, ο Ερυθρός Αστέρας “πάτησε” 92-76 τη Μακάμπι! (pics)

Με 40άρα Λάρκιν που πέτυχε 10 τρίποντα, η Εφές 91-79 τον Ολυμπιακό (vids&pics)

Νίκη οκτάδας και με διαφορά για τη Χίμκι 82-68 τη Φενέρμπαχτσε (pics & vids)

“Βόμβα” Μίτσοβ και… έμφραγμα η Βαλένθια στο άδειο La Fonteta! (vid)

Ο Πασκουάλ χάλασε το πάρτι γενεθλίων του Σάρας, κι η Ζενίτ 76-75 στην παράταση! (vid)

Μια ανάσα από την Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης, 87-78 τη Βιλερμπάν (vid)

“Παράδοση” Παναθηναϊκού στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε με 97-66 στο ΟΑΚΑ (gallery)