www.allstarbasket.gr

Δείτε το πανόραμα του 7ου ομίλου των προκριματικών του Eurobasket Γυναικών 2023, στον οποίο μετέχει η Εθνική Ελλάδας, με αντιπάλους τις Μ.Βρετανία, Πορτογαλία και Εσθονία. 

 

Στα προκριματικά οι ομάδες είναι μοιρασμένες σε δέκα ομίλους.

Στα τελικά περνάνε οι δέκα πρώτες των ομίλων και οι 4 καλύτερες δεύτερες (με εξαίρεση τον 6ο και 9ο όμιλο που προκρίνεται μόνο ο πρώτος) και θα συναντήσουν τις συνδιοργανώτριες του Eurobasket 2023, Σλοβενία, Ισραήλ, μολονότι αμφότερες παίρνουν μέρος και στα προκριματικά. 

Για την επιλογή των τεσσάρων καλύτερων δεύτερων, δεν θα ληφθούν υπόψη τα αποτελέσματα, με την ομάδα που θα καταλάβει την 4η θέση κάθε ομίλου που έχει 4 ομάδες, διότι υπάρχουν όμιλοι με τρεις ομάδες.

Εάν στις 14 πρώτες ομάδες των προκριματικών, είναι οι συνδιοργανώτριες της τελικής φάσης, Σλοβενία, ή Ισραήλ, περνάει στα τελικά η αμέσως επόμενη καλύτερη ομάδα του ομίλου τους, ή καλύτερη 2η, από άλλον όμιλο.

Στο Eurobasket 2023, η Σλοβενία θα φιλοξενήσει δύο ομίλους στο Κόπερ και το Τσέλιε, ενώ η τελική φάση θα γίνει στη Λιουμπλιάνα.

Το Ισραήλ θα φιλοξενήσει δύο ομίλους, στο Τελ Αβίβ.

 

Το πρόγραμμα του 7ου ομίλου της Εθνικής μας

1η Αγωνιστική

(11/11/2021)

20:30 Πορτογαλία-Εσθονία 62-43

21:30 Μ.Βρετανία-Ελλάδα 66-73

 

2η Αγωνιστική 

(14/11/2021)

18:00 Εσθονία-Μ.Βρετανία 72-69

18:00 Ελλάδα-Πορτογαλία 64-57

 

3η Αγωνιστική 

(24/11/2022)

Ελλάδα-Εσθονία 86-61

Πορτογαλία-Μ.Βρετανία 69-76 παρ.  (κ.α. 60-60)

 

4η Αγωνιστική

(27/11/2022)

18:00 Εσθονία-Πορτογαλία 52-76

18:00 Ελλάδα-Μ.Βρετανία 72-65

Η βαθμολογία

  1. Ελλάδα 4-0 8
  2. Πορτογαλία 2-2 6
  3. Εσθονία 1-3 5
  4. Μ.Βρετανία 1-3 5

5η Αγωνιστική 

(09/02/2023)

Μ.Βρετανία-Εσθονία

Πορτογαλία-Ελλάδα

6η Αγωνιστική

(12/02/2023)

Εσθονία-Ελλάδα

Μ.Βρετανία-Πορτογαλία

 

Οι όμιλοι των προκριματικών

1ος όμιλος: Βέλγιο, Βοσνία, Γερμανία, Βόρεια Μακεδονία.

2ος όμιλος: Γαλλία, Ουκρανία, Λιθουανία, Φινλανδία.

3ος όμιλος: Ισπανία, Ουγγαρία, Ρουμανία, Ισλανδία.

4ος όμιλος: Τουρκία, Σλοβενία, Πολωνία, Αλβανία.

5ος όμιλος: Σερβία, Κροατία, Βουλγαρία.

6ος όμιλος: Μαυροβούνιο, Δανία, Αυστρία.

7ος όμιλος: Ελλάδα, Μ.Βρετανία, Πορτογαλία, Εσθονία.

8ος όμιλος: Ιταλία, Σλοβακία, Λουξεμβούργο, Ελβετία.

9ος όμιλος: Τσεχία, Ολλανδία, Ιρλανδία.

10ος όμιλος: Σουηδία, Λετονία, Ισραήλ.

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ 

Εθνική Γυναικών: Οι αντίπαλοί της στα προκριματικά του Eurobasket 2023 (pic)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.