Προολυμπιακά Τουρνουά

Τα τέσσερα Προολυμπιακά Τουρνουά που θα διεξαχθούν σε Βελιγράδι, Σπλιτ, Κάουνας και Βικτώρια, από 29/6 έως ξημερώματα 5/7, θα κρίνουν τα τέσσερα τελευταία εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο όμιλος της Εθνικής μας (Ελλάδα, Καναδάς, Κίνα) διασταυρώνεται στα ημιτελικά με αυτόν στον οποίο συμμετέχουν Τουρκία, Τσεχία και Ουρουγουάη.

Οι νικητές των χιαστί ημιτελικών θα παίξουν στο μεγάλο τελικό, ο νικητής του οποίου θα προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (23/7-8/8).

Οι 8 ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι οι Ιαπωνία, Νιγηρία, Αργεντινή, ΗΠΑ, Ιράν, Γαλλία, Ισπανία, Αυστραλία. Οι υπόλοιπες τέσσερις θα προκύψουν από τα τέσσερα Προολυμπιακά Τουρνουά σε Βελιγράδι, Σπλιτ, Κάουνας και Βικτώρια.

Η ομάδα που θα προκριθεί από το Προολυμπιακό της Βικτώρια θα βρεθεί στον όμιλο απέναντι σε ΗΠΑ, Γαλλία και Ιράν.

Το πανόραμα των τεσσάρων Προολυμπιακών Τουρνουά

ΣΕΡΒΙΑ (ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ)

Group A (Σερβία, Φιλιππίνες, Δομινικανή Δημοκρατία)

(29/6, 21:15) Δομινικανή Δημοκρατία-Σερβία 76-94

(30/6, 21:15) Σερβία-Φιλιππίνες 83-76

(1/7, 21:30) Φιλιππίνες-Δομινικανή Δημοκρατία 67-94

Η κατάταξη

  1. Σερβία 2-0
  2. Δομινικανή Δημοκρατία 1-1
  3. Φιλιππίνες 0-2

Group B (Ιταλία, Πουέρτο Ρίκο)

(1/7, 17:30) Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 90-83

Η κατάταξη

  1. Ιταλία 1-0
  2. Πουέρτο Ρίκο 0-1

Ημιτελικοί (3/7)

14:00 Ιταλία-Δομινικανή Δημοκρατία 79-59

17:00 Σερβία-Πουέρτο Ρίκο 102-84

Τελικός (4/7, 21:30)

Σερβία-Ιταλία 95-102

 

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (ΚΑΟΥΝΑΣ)

Group A (Λιθουανία, Νότια Κορέα, Βενεζουέλα)

(29/6, 19:30) Λιθουανία-Βενεζουέλα 76-65

(30/6) Βενεζουέλα-Νότια Κορέα 94-80

(1/7, 19:30) Νότια Κορέα-Λιθουανία 57-96

Η κατάταξη

  1. Λιθουανία 2-0
  2. Βενεζουέλα 1-1
  3. Ν.Κορέα 0-2

Group B (Πολωνία, Σλοβενία, Ανγκόλα)

(29/6, 16:30) Πολωνία-Ανγκόλα  83-64

(30/6, 16:30) Ανγκόλα-Σλοβενία  68-118

(1/7, 16:30) Σλοβενία-Πολωνία 112-77 

Η κατάταξη

  1. Σλοβενία 2-0
  2. Πολωνία 1-1
  3. Ανγκόλα 0-2

Ημιτελικοί (3/7)

16:30 Σλοβενία-Βενεζουέλα 98-70

19:30 Λιθουανία-Πολωνία 88-69

Τελικός (4/7, 19:30)

Λιθουανία-Σλοβενία 85-96

 

ΚΡΟΑΤΙΑ (ΣΠΛΙΤ)

Group A (Γερμανία, Ρωσία, Μεξικό)

(29/6, 17:30) Γερμανία-Μεξικό  82-76

(30/6, 17:30) Μεξικό-Ρωσία 72-64

(1/7, 17:30) Ρωσία-Γερμανία 67-69

Η κατάταξη

  1. Γερμανία 2-0
  2. Μεξικό 1-1
  3. Ρωσία 0-2

Group B (Κροατία, Τυνησία, Βραζιλία)

(29/6, 21:00) Τυνησία-Βραζιλία 57-83

(30/6, 21:00) Βραζιλία-Κροατία  94-67

(1/7, 21:00) Κροατία-Τυνησία 75-70

Η κατάταξη

  1. Βραζιλία 2-0
  2. Κροατία 1-1
  3. Τυνησία 0-2

Ημιτελικοί (3/7)

13:30 Βραζιλία-Μεξικό 102-74

17:00 Γερμανία-Κροατία 86-76

Τελικός (4/7, 20:30)

Γερμανία-Βραζιλία 75-64

 

ΚΑΝΑΔΑΣ (ΒΙΚΤΩΡΙΑ)

Group A (Καναδάς, Ελλάδα, Κίνα)

(30/6, 02:05) Ελλάδα-Καναδάς 91-97

(1/7, 02:05) Καναδάς-Κίνα 109-79

(2/7, 02:05) Κίνα-Ελλάδα 80-105

Η κατάταξη

  1. Καναδάς 2-0
  2. Ελλάδα 1-1
  3. Κίνα 0-2

Group B (Τουρκία, Τσεχία, Ουρουγουάη)

(30/6, 05:35) Ουρουγουάη-Τουρκία 86-95

(1/7, 05:35) Τουρκία-Τσεχία 87-70

(2/7, 05:35) Τσεχία-Ουρουγουάη 80-79

Η κατάταξη

  1. Τουρκία 2-0
  2. Τσεχία 1-1
  3. Ουρουγουάη 0-2

Ημιτελικοί

3/7, 23:05 Καναδάς-Τσεχία 101-103

4/7, 02:35 Τουρκία-Ελλάδα 63-81

Τελικός (5/7, 02:05)

Τσεχία-Ελλάδα 97-72

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Οι όμιλοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

ΠροηγούμενοΣτους Ολυμπιακούς Αγώνες η Ιταλία 102-95 τη Σερβία στο Βελιγράδι! (pics)
ΕπόμενοΟι όμιλοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.