Δεν υπάρχουν πλέον άλλα λόγια για να περιγράψουμε το μεγαλείο του ΛεΜπρον Τζέιμς! Ο “Βασιλιάς” οδήγησε μόνος του τους Καβαλίερς στο 3-2 επί των Πέισερς και τους έδωσε το προβάδισμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Με το σκορ στο 95-95, ο ΛεΜπρον έκανε ένα εντυπωσιακό κόψιμο στον Βίκτορ Ολαντίπο τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος και μετά με ένα φοβερό buzzer beater τρίποντο χάρισε τη νίκη στο Κλίβελαντ με 98-95! Οι Πέισερς έχουν δείξει ότι είναι καλύτερη ομάδα στα πέντε παιχνίδια που έχουν γίνει ως τώρα, αλλά ο King James τους κερδίζει με το έτσι θέλω…

Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 44 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 15/15 βολές (!), 13/20 δίποντα και 1/4 τρίποντα, όμως το μοναδικό του τρίποντο ήταν και το νικητήριο!

Μάλιστα, με το νικητήριο τρίποντό του κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς, ο Λεμπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν στην λίστα των play offs, όσον αφορά τα clutch σουτ! Σύμφωνα με τα στατιστικά του ESPN, ο “Βασιλιάς” έχει 6/13 σουτ για προσπέρασμα της ομάδας του στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα τέταρτης περιόδου ή παράτασης αγώνων της postseason. Από την πλευρά του, ο «Air» είχε 5/11 σε ανάλογες περιπτώσεις στην καριέρα του. Μάλιστα, ο Τζέιμς έχει πετύχει τέσσερα buzzer beaters έναντι τριών του Μάικλ Τζόρνταν!

View image on TwitterΑπολαύστε τα highlights και το buzzer beater τρίποντο από τον έναν και μοναδικό “Βασιλιά”!