Σαν χθες πριν από 30 χρόνια, τα ξημερώματα της 23ης Μαίου 1988 έγινε ένα από τα ιστορικότερα Game 7 στην ιστορία των playoffs του ΝΒΑ! Οι Μπόστον Σέλτικς του Λάρι Μπερντ υποδέχτηκαν στο Boston Garden τους Ατλάντα Χοκς του Ντομινίκ Γουίλκινς στο πλαίσιο των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 47 πόντους, ο “θρυλικός” Μπερντ σταμάτησε στους 34, όμως οι “κέλτες” επικράτησαν με 118-116 και πήραν την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας!

Είχαν πάρει και οι δύο φωτιά και χρειαζόταν να επέμβει η πυροσβεστική! Δεν έχω ξαναδεί τέτοια προσωπική μονομαχία ανάμεσα σε δύο παίκτες“, δήλωσε μετά τον αγώνα ο φόργουορντ των Σέλτικς, Κέβιν ΜακΧέιλ.

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 86-86 δέκα λεπτά πριν το τέλος, όταν ανέλαβαν δράση τα μεγάλα αστέρια των δύο ομάδων. “Και οι δύο πήραν τις ομάδες τους στην πλάτη τους και τις κουβάλησαν μέχρι το τέλος“, δήλωσε ο προπονητής των Χοκς, Μάικ Φρατέλο.

Ο Μπερντ έριξε τον πρώτο πυροβολισμό και πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά!. Όμως η Ατλάντα έμεινε κοντά στο σκορ και ισοφάρισε 99-99 με ένα καλάθι από τον Γουίλκινς έξι λεπτά πριν τη λήξη.

Στα τελευταία έξι λεπτά Μπερντ και Γουίλκινς πέτυχαν από 11 πόντους ο καθένας, καθώς είχαν πάρει προσωπικά την μεταξύ τους μονομαχία! Ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος οι Χοκς ήταν πίσω με δύο πόντους, ο Γουίλκινς έχασε επίτηδες την δεύτερη βολή, αλλά ο Ρόμπερτ Πάρις έσπρωξε την μπάλα προς τον Ντένις Τζόνσον για να ακουστεί η κόρνα της λήξης με το τελικό 118-116 υπέρ των Σέλτικς.

Ο “Human Highlight Film” τελείωσε τον αγώνα με 47 πόντους, σουτάροντας με το εκπληκτικό 19/23 εντός παιδιάς! Από την πλευρά των νικητών ο Μπερντ σημείωσε τους 20 από τους 34 πόντους του στην τελευταία περίοδο έχοντας συνολικά 15/24 σουτ!

«Το θέλησε και το πέτυχε», δήλωσε ο Ντον Τσέινι, βοηθός προπονητή των Χοκς και πρώην συμπαίκτης του Μπερντ. “Ήθελε την μπάλα στα χέρια του, την πήρε και μας εκτέλεσε γιατί έχει τον χαρακτήρα ενός πραγματικού σούπερσταρ“!

Απολαύστε την επική μονομαχία Μπερντ-Γουίλκινς!