Οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ, Μπόστον Σέλτικς έδωσαν μια εντυπωσιακή παράσταση στην Ουάσινγκτον όπου νίκησαν με 130-104 τους Γουίζαρντς, με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο.

Συνολικά πέτυχαν 24 τρίποντα (σε 50 σουτ), όμως στο πρώτο μισό του αγώνα, είχαν 17/28, με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει την αρχή (18π. στο πρώτο 12άλεπτο) και τον Σαμ Χάουζερ να ακολουθεί με 21 πόντους στο ημίχρονο από 7/9 τρίποντα.

Ο Χάουζερ έφυγε από τον αγώνα με ενοχλήσεις στον ώμο και μείναμε με την απορία, που θα σταματούσε:

Σε 22:49 στο παρκέ πέτυχε 30 πόντους με 10/13 τρίποντα σε βραδιά καριέρας.

Όσο έπαιζε, οι συμπαίκτες του φώναζαν από τον πάγκο ότι πλησιάζει το ρεκόρ του Κλέι Τόμπσον των Γουόριορς, με τα 14 τρίποντα σε ένα παιχνίδι.

Το ρεκόρ για τους Σέλτικς το έχει ο Μάρκους Σμαρτ με 11 εύστοχα τρίποντα σε έναν αγώνα.

Ο δε Τέιτουμ, τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους από 6/12 τρίποντα, σε 26:36 συμμετοχής κι ενώ οι Σέλτικς παίζουν ξανά τα ξημερώματα της Τρίτης, αυτήν τη φορά με το Ντιτρόιτ.

Η Βοστώνη (53-14), πρώτη ομάδα που έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα playoffs, δεν είχε τους Μπράουν, Πορζίνγκις και Γουάιτ, από προβλήματα τραυματισμών, αλλά απέναντι στη χειρότερη ομάδα φέτος στο ΝΒΑ, τους Γουίζαρντς (11-57), κέρδισε εύκολα.

Προηγήθηκε με 45-27 στην Α’ περίοδο και 81-53 στο ημίχρονο, ενώ η διαφορά έφτασε έως τους 36 πόντους.