Mε 30 πόντους της Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου, ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-69 τις Εσπερίδες στην Καλλιθέα, στον πρώτο αγώνα της Κυριακής, στην 11η αγωνιστική της Α1 Γυναικών!

Η Σταμολάμπρου είχε 5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές.

Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, 24-13 στο δεκάλεπτο και 40-36, αλλά στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος κι έκανε επιμέρους σκορ 48-29.

Η Πότερ με 24 πόντους (και έξι κλεψίματα, επτά ριμπάουντ) με την Μπάραμαν με 23 ήταν οι πρώτες σκόρερ των γηπεδούχων.

Η Ρουθ Χάμπλιν είχε 14 πόντους-11 ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό και από 11 οι Νικολοπούλου-Βίτολα, με τη δεύτερη να έχει και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 40-36, 55-63, 69-84

Εσπερίδες (Νανάκος): Καμμένου, Γασπαράτου, Πότερ 24, Πατεράκη 4, Μπενέκη 2, Ζούμπατς, Βιντσιλαίου 11 (2), Κασάπογλου 3 (1), Μπάραμαν 23 (4).

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 30 (3), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 4 (1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 11 (1), Δίελα 8 (2), Βαμβακά, Βίτολα 11, Χάμπλιν 14.

Tο στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ:

Στις 13:00 άρχισε ο αγώνας Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός όπου οι “πράσινες” επικράυησαν 76-64. .

Στις 14:00 έπαιζαν ΠΑΣ Γιάννινα-Δάφνη Αγ. Δημητρίου.