Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού πέρασε από την Καλλιθέα με 78-64 επί των Εσπερίδων, για τη 13η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Μια αγωνιστική πριν από το ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 43-35 από τις Εσπερίδες στο πρώτο ημίχρονο.

Αντέδρασε όμως στο δεύτερο, άρχισε την τρίτη περίοδο με 11-0 αφήνοντας για 5:15 χωρίς πόντων τη γηπεδούχο ομάδα και στο τελευταία δεκάλεπτο, “πάτησε το γκάζι” με πιο πολλές λύσεις για να νικήσει 78-64.

Οι Εσπερίδες ανέκτησαν προσωρινά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (51-49) όμως λύγισαν από την κούραση, αφού χρησιμοποίσαν οκτώ αθλήτριες, δύο εκ των οποίων 40 λεπτά (Βιντσιλαίου, Κασάπογλου), ενώ 37 λεπτά έπαιξε η Πότερ και 32:50 (λόγω φάουλ) η Ρόξι Μπάραμαν.

-Φιτζέραλντ (19π.), Κάιζερ (17π.), Ριντ (14π., 10 ριμπ., 8 ασ.) και Χολμς (12π., 14 ριμπ., 9 ασίστ!) ήταν κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη.

-Για τις Εσπερίδες 18 πόντους πέτυχε η Βιντσιλαίου, 16 η Μπάραμαν και 15 η Πότερ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-35, 51-49, 64-78

Εσπερίδες Καλλιθέας (Νανάκος): Καμμένου 2, Γασπαράτου 2, Λουκάτου 4, Πότερ 15 (1), Μπενέκη, Βιντσιλαίου 18 (1), Κασάπογλου 7 (1), Μπάραμαν 16 (2)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Φιντζέραλντ 19 (2), Σταμάτη 2, Λύμουρα 6 (2), Κωτούλα, Γρηγοροπούλου 2, Χολμς 12 (1), Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 17

Στον άλλον αγώνα της Κυριακής, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 66-64 του ΠΑΟΚ!

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ 66-64

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χρυσάφης

Δεκάλεπτα: 15-9, 39-30, 54-49, 66-64

ΠΑΣ Γιάννινα (Γούλας): Μλάσιερ 4, Χούλη, Σαρηγιαννίδου 11(3), Καλαμπάκου 6(2), Κούπερ 22(2), Χρηστάκη, Σλιμ 22(4), Παπαδοπούλου, Μαρίνη.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 24, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 5, Μακιτάλο 8, Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Τόλη, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου.

Η αγωνιστική άνοιξε το Σάββατο με νίκη του Ολυμπιακού 81-48 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου και την επικράτηση της Νίκης Λευκάδας με 71-49 επί των Χανίων.